Kniha Na pomezí nahlíží do historie Plané

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kniha Na pomezí

V Plané na Tachovsku dnes představí novou knihu s názvem Na pomezí. Autorem je Jan Šícha a kniha potěší zejména ty, kteří se zajímají o historii Plané.

Jak prozradila vedoucí odboru kultury Petra Tomášková, kniha je souborem rozhovorů, ve kterých se představí celkem 18 respondentů z Plané, ale také sousedů z příhraničního Bavorska. Všechna tato vyprávění sepsal Jan Šícha. A protože jde o vzpomínky českých i německých obyvatel, tak je samozřejmě napsaná ve dvou jazycích.

„Pro mého dědečka bylo zajímavé, že lidé, kteří zde žijí, nevědí vůbec nic. Stejně jako on, přišli odjinud. Mohl vyprávět od nuly. Všichni přišli z míst, kde lidé o svém kraji věděli leccos. Můj dědeček je autorem brožury, která se jmenuje Chodové plánští,“ uvedla například rodačka z Plané Michaela Vrzalová.

Vzpomínky zazní v podání členů dramatického spolku

kniha Na pomezí

O knize se lidé dozvědí více dnes večer od 18 hodin v plánském Kiněnekině na náměstí. Večerem bude provázet Petra Tomášková, která po úvodním slově představí také plánský dramatický obor. Právě členové spolku budou pak číst ty vzpomínky, například hajného Jiřího Otty, učitele Josefa Staňka, zakladatele hornického muzea Jana Teplíka, bývalé tajemnice města Planá Michaely Mertlové, rodačky Michaely Vrzalové nebo truhláře Petra Pilného.

Knihu zájemci seženou v plánském Infocentru, které se nachází v knihovně. Počet výtisků je ale omezený.

Spustit audio
autoři: Martina Sihelská , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň