Koronavirová Animánie začne od konce. Ceny si vítězové vytisknou na 3D tiskárně

19. listopad 2020 09:00

15. ročník festivalu Animánie se přesunul do online prostředí, i tam ale zůstává věrný letošnímu tématu, které zní Pozpátku. Festival proto dnes zahájí slavnostní zakončení. Během ceremoniálu budou vyhlášeni vítězové letošní mezinárodní přehlídky audiovizuální tvorby děti a mládeže do 26 let.

V průběhu čtyř dnů bude všech 150 soutěžních snímků odvysíláno online prostřednictvím stránek www.festival-animanie.cz., program nabídne také workshopy animace nebo hraní počítačových her. V neděli 22. 11. Animánii zakončí slavnostní zahájení.

Festival Animánie proběhne online

Zahájení i zakončení festivalu, které bude vysíláno ze záznamu, se natáčí ve studiu v Moving Station Plzeň v režii členů Cirkusu Paciento, kteří vyhlásí vítěze soutěže v celkem šesti hlavních kategoriích. "Festivalová porota letos bohužel nemůže zhlédnout snímky společně s diváky v kinosále, porotci Jaroslav Vančát, Lou Sanitráková a Miki Kirschner se na filmy dívali individuálně, a protože letošní téma je Pozpátku, napadlo nás, že vítěze netradičně vyhlásíme už na začátku,“ vysvětlil ředitel festivalu Animánie Jan Příhoda.

Epidemie covidu znemožnila vítězům osobní převzetí cen, organizátoři proto vymysleli originální řešení – Animáničky si ocenění tvůrci vytisknou sami na 3D tiskárně. „Letošní Animáničku navrhla studentka multimédií na Fakultě designu a umění ZČU Julie Tampierová a spolu se svým kolegou Jakubem Noskem návrh vymodelovali v 3D. Parametry pro 3D tiskárnu zašleme vítězům jednotlivých kategorií elektronicky.

Všechny soutěžní bloky, workshopy, hraní her i další akce letošního festivalového programu budou přístupné zdarma na YouTube kanále, stačí se jen v danou dobu připojit. Podrobný program i další informace najdete na www.festival-animanie.cz nebo na facebooku.

Koronavirové době a tomu, že diváci mohou sledovat festival pouze online, se přizpůsobily i workshopy. Animátorská polepšovna poradí, jak si doma vytvořit vlastní animační studio nebo jak natočit jednoduché triky, třeba ohňostroj.

Zajímavý bude i herní program, který je letos bohatší než kdy dřív. Nabídne mimo jiné unikátní gameplay letošní novinky Creaks, kterou pro festival exkluzivně představí tvůrce Radim Jurda ze studia Amanita Design. Součástí festivalového programu je i autorské hraní Pilgrims (rovněž z dílny Amanita Design), kde jeden z autorů Václav Blín provede hráče základním schématem hry.

autoři: Veronika Krátká , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio