Kostel v šumavské Železné Rudě zdobí nový vyřezávaný betlém

27. prosinec 2013

Od letošních Vánoc láká Železná Ruda na vyřezávaný betlém v místním kostele. Podobně jako se lidé kdysi skládali na Národní divadlo, spoří si teď v šumavském městečku na betlém. A zatímco radnice, obyvatelé nebo firmy přidávají další peníze do sbírky, šumavský řezbář Karel Tittl vyrábí další figury.

„Myšlenku postavit v Železné Rudě nový betlém jsem v sobě nosila dlouho. Dosavadní betlém v kostele byl totiž už velice zchátralý," vypráví Lidmila Kováčová ze Železné Rudy, která vznik nového betlému iniciovala.

„Myslela jsem si, že je to nabubřelý nápad, protože nás do kostela chodí velice málo. Až letos v létě jsem si řekla - buď a nebo, zkusíme to. Prvními velice dobrými přispěvateli byli především důchodci. Potom začali přispívat i někteří podnikatelé a jiní lidé, kterým to také leželo na srdci. A navíc nám vydatně pomáhá městský úřad. Vkládám důvěru v Boha, který nám pomůže."

„Když za mnou přišly dámy ze Železné Rudy a chtěly, abych postavil betlém, měl jsem v té době rozdělané dvě sochy - Stožeckou madonu a svatého Mauricia pro kostel na Mouřenci nad Annínem. Takže jsem řekl ano, postavíme betlém, ale v rámci mých časových možností. Vztah k Železné Rudě mám od dětství. Jako dítě jsem sem jezdil na lyžařský výcvik, okolo kostela jsem chodil od malinka. Mít tady betlém, to je pro mne opravdu čest," říká řezbář Karel Tittl z Velhartic, který betlém vyřezává.

Hlavní část jesliček už je hotová.

Čtěte také

„Srdíčko betlému už tluče. To co je osvětlené, to je jádro, tam je Svatá rodina. Je tam volek a oslík, který dýchá na Ježíška. Trousí se tam ovečky, z chlívku vykukuje koza a je tam pastevec, který první našel Svatou rodinu a Ježíše. Postav je tam ale už více. Přijíždějí Tři králové na slonu, velbloudu a koni. Nad tím vším je anděl, je tu spousta stromů, zvonička, studna, zámek Debrník, který už neexistuje. V popředí je babka s dítětem s lucernou, kteří jdou na půlnoční,“ popisuje řezbář Karel Tittl.

„Pozadí maloval můj kamarád Jindra Fábin. Všechny ty kulisy dává naše rodina železnorudským občanům darem, peníze na figury jdou ze sbírky."

autoři: lum , David Nyč
Spustit audio