Koupaliště Žabáky v Železné Rudě se stále opravuje. Hotové mělo být už loni

9. srpen 2022 20:25, aktualizováno

Začít s rekonstrukcí v červenci, skončit v listopadu a letošní letní sezonu zahájit s novým biotopem vhodným i ke koupání. Takový byl plán při obnově koupaliště Žabáky v Železné Rudě. Původní projekt nepočítal s odstraněním hráze.

Projekt měl být zahájen v červenci roku 2021 a dokončen v listopadu téhož roku. Letos už měl biotop sloužit svému účelu. Místo toho ale aktuálně na místě stále pracují bagry. „Hráz byla podmáčená a muselo dojít k jejímu odstranění,“ vysvětlil příčinu zpoždění prací starosta Železné Rudy Filip Smola.

Firmě nabíhá penále

Město kvůli dotacím požádalo o posunutí termínu dokončení stavby. Práce měly být dokončeny do 30. června. Firma však stavbu dohotovit nestihla. Jedním z důvodu byla nepřízeň počasí. „Hráz není možné stavět v době, kdy prší. Musí to být vyschlé. Takže se to celé posunulo,“ doplnil Filip Smola. Původní náklady měly být přes 5 milionů korun. Reálný stav ukáže až samotné konečné vyúčtování. Termín kolaudace, do kterého musí být práce hotovy, je 30. srpna.

V přírodním koupališti Žabáky v Železné Rudě byla vždy ledová voda. Koupaliště je totiž v nadmořské výšce 850 metrů. I tak na něj ale mnozí nedají dopustit a doufají, že si tam opět zaplavou. Vstup do vody by měl být po opravách bezpečnější a místo na koupání celkově upravenější.

autoři: Jitka Englová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio