Krajina v okolí plaského kláštera získala prestižní značku Evropské dědictví

17. červen 2024 19:35

Historická krajina v okolí plaského kláštera získala Označení Evropské dědictví. To bude platné čtyři roky.

Evropská komise rozšířila seznam míst, která mohou užívat tzv. Označení Evropské dědictví (European Heritage Label). Je mezi nimi také krajina severního Plzeňska v okolí kláštera Plasy. Na dokumentaci a prezentaci se podílejí MAS Světovina, klášter Plasy a Muzeum a galerie severního Plzeňska. Prestižní titul je výsledkem pětileté spolupráce na mezinárodním projektu nazvaném Cisterciácké krajiny spojující Evropu. V České republice jsou jeho součástí čtyři klášterní krajiny – Velehrad, Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou a právě také okolí kláštera Plasy.

„Pro Plasko je typické množství hospodářských dvorů, které vypadají úžasně díky architektovi Santinimu,“ říká manažerka projektu Radka Ranochová. „Cisterciáci kladli i na podobu obyčejných dvorů velký důraz.“

V regionu najdeme také starou plaskou cestu, hlavní tepnu, která dříve spojovala klášter s Mariánskou Týnicí. Ta byla v 2. polovině 20. století na několika úsecích přerušena, ale v současnosti se daří její části znovu propojovat. Nyní se dá dojít do Mariánské Týnice od Sechutic a během letošního roku by se mohlo začít pracovat i na úseku od Sechutic k plaskému klášteru. Plaská cesta je součástí cisterciácké trasy, která protíná Evropu z Francie přes Německo až do České republiky a dohromady je dlouhá 6 500 kilometrů.

autoři: Martina Klímová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio