Krajské centrum vzdělávání v Plzni učí cizince česky, připravuje je na střední školu

8. únor 2024 20:07

Dostat se na střední školu je cílem snad všech žáků devátých tříd. Složitější je to nicméně pro ty uchazeče, kteří nemají češtinu jako mateřský jazyk. Jak se připravují na studium na střední škole žáci cizinci?

Až do 20. února si mohou zájemci podávat přihlášky na střední školy. Kromě českých studentů se na přijímací zkoušky chystají i cizinci, kteří v České republice žijí. Podle informací krajského úřadu Plzeňského kraje studuje v letošním roce na středních školách v regionu celkem 1 273 žáků cizinců. Další se budou brzy o studium ucházet. Aby výuku v českém jazyce zvládli, připravují se na ni v Krajském centru vzdělávání v Plzni.

V centru se učí studenti z různých zemí – z Ukrajiny, Ruska, ale i Mongolska, Nepálu nebo Vietnamu. „Náš kurz je otevřen pro studenty z různých zemí, nepoužíváme žádný zprostředkující jazyk, učíme v češtině,“ říká lektorka Gabriela Dejmková.

Kurz je určen pro cizince ve věku minimálně 15 let, kteří se nacházejí na začátečnické úrovni znalostí češtiny. Další podmínkou je ukončená devítiletá školní docházka. Většinu studentů v kurzu představují ti, kdo se ještě neměli možnost dostat na střední školu či učiliště.

Studenti mohou služby centra využívat i potom, co udělají přijímačky a na střední školu nastoupí. Nabízí se jim například zdokonalovací kurz češtiny.

autor: Anna Matuštíková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio