Kristianova legenda označuje knížete Bořivoje I. za prvního zakladatele svatých míst. Přijal křesťanství a otevřel Přemyslovcům cestu k budování státu

Knížete Bořivoje I. označují historikové za prvního skutečně doloženého člena rodu Přemyslovců. Přesná data jeho narození ani úmrtí neznáme, víme jen, že v poslední čtvrtině 9. století vládl nevelkému území ve středních Čechách.

Jisté však je, že spolu s manželkou Ludmilou oba přijali na dvoře panovníka Velké Moravy Svatopluka křest, a to přímo z rukou slovanského věrozvěsta Metoděje. Stalo se kolem roku 882. A nešlo jen o symbolické gesto. Bořivoj I. skutečně na českém území začal šířit křesťanství.

Na svém hradišti nazvaném Levý Hradec dal postavit kostel zasvěcený svatému Klimentovi, který se tak stal první historicky doloženou svatyní v Čechách. A další kostel, který založil, už byl přímo na Pražském hradě, tentokrát zasvěcený Panně Marii.

Kristianova legenda označuje knížete Bořivoje I. za prvního zakladatele svatých míst. Tím, že přijal křesťanství, otevřel Přemyslovcům možnost vybudovat životaschopný centralizovaný stát.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.