Krmit kočku granulemi, kočičími konzervami anebo pro ni vařit?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kočičí granule (ilustrační foto)

„Dejte jí to, co při své vybíravosti bude žrát, dbejte ale na kvalitu kočičí stravy,“ radí  veterinář Miroslav Svatoš.

Kočka může mít celý den k dispozici v misce granule, které jednou nebo dvakrát denně doplníte kapsičkou. „Neplatí to u koček, které zasednou k plné misce a žerou, dokud se nepodívají na dno. Takovým samozřejmě krmivo přidělujeme postupně, aby příliš netloustly,“ zdůrazňuje veterinář. On sám se přiklání spíš ke komerčně vyráběnému kočičímu krmivu než k vařenému chovatelem, je ale třeba vybírat z těch kvalitních. „Pokud někdo chce kočce připravovat krmivo doma, pochopitelně může, ale je s tím daleko větší starost, i aby splňovalo to, co splňovat má.“

Krmení pro kočku by mělo mít pokojovou teplotu

Jestliže kočce vaříte, nechte uvařené vychladnout na pokojovou teplotu. Když berete otevřenou konzervu z ledničky, počkejte, až se na pokojovou teplotu zahřeje. Teprve potom předkládejte kočce.

Kastrované kočky potřebují lehčí stravu

Kastrátům podávejte potravu pro ně určenou. „Jde nejenom o to, aby netloustli, ale také o úpravu kyselosti moči, aby se netvořil močový písek. Ten je častý hlavně u kocourů. Takže rozhodně je lepší dávat krmivo pro kastráty,“ doporučuje Miroslav Svatoš.

Také kočka senior by měla mít speciální krmivo

Za seniory jsou obecně považovány kočky od 8 let, což je také věk, ve kterém by měly být převedeny na krmivo s označením pro seniory. „Záleží i na velikosti kočky a na jejím celkovém zdravotním stavu. Někdy seniorské krmivo musí dostávat už dřív. Toto krmivo je přizpůsobeno, aby pokrylo výživové potřeby kočky a zároveň aby její organismus nezatěžovalo nadbytkem bílkovin,“ vysvětluje MVDr. Svatoš. Starší kočce rozhodně nedovolujte konzumaci na bílkoviny bohatého krmiva pro koťata, schopnost trávit a vstřebávat bílkoviny totiž s věkem klesá.

Pitný režim kočky

Kočky ne vždy dostatečně pijí, pomoci může větší nádoba na vodu nebo kočičí fontána. „Kočka krmená granulemi by měla pít o něco víc než kočka krmená vlhkým krmivem,“ upozorňuje veterinář Miroslav Svatoš a radí, „jestliže kočce vaříte, můžete příjem tekutin ovlivnit např. i přidáním vývaru.“