Květ hluchavky ženám doporučovala i léčitelka Božena Kamenická

Hluchavka bílá lidově také mrtvá kopřiva (Lamium album)
Hluchavka bílá lidově také mrtvá kopřiva (Lamium album)

Gynekologické potíže může pomoci vyřešit užívání hluchavky. Podle fytoterapeutky Moniky Šedivcové tahle bylinka dobře zabírá při bílém výtoku a nepravidelné menstruaci.

Hluchavka bílá kvete od dubna do října. V dobách sběru léčivých rostlin žáky základních škol patřila mezi jednu z nejoblíbenějších, přestože květ hodně sesychá. Vykupuje se i dnes, ve výkupnách za správně usušený květ hluchavky můžete dostat i 2 500 Kč za kg.

„Je močopudná, prospívá slezině, působí jako mírně svíravý prostředek, usnadňuje uvolňování hlenů a léčí hlavně záněty,“ vyjmenovává další účinky hluchavky bylinkářka Monika Šedivcová, „také ochraňuje sliznice dýchacího a trávicího ústrojí, upravuje činnost střev a ve směsi s kopřivou se osvědčuje u lidí s astmatem. Je prospěšná při chudokrevnosti a nespavosti.“

Hluchavku bílou lze užívat dlouhodobě, samostatně i ve směsi. „1 polévková lžíce sušených květů se zalije čtvrtlitrem vroucí vody. Květy nesmíme vařit, aby se nezničily účinné látky,“ popisuje postup přípravy jednodruhového čaje Monika Šedivcová, „necháme 15 minut louhovat a užíváme 14 dní, ale můžeme i déle.“

Do směsi ženského čaje, který dodnes nese jméno V2, květ i nať hluchavky přidávala známá léčitelka Božena Kamenická. Kromě hluchavky směs obsahuje řebříček, šípek, mateřídoušku, dobromysl, truskavec, heřmánek, čekanku a jitrocel. Pije se 3x denně 3 týdny, pak týden vynechat a v případě potřeby opět 3 týdny užívat. Fytoterapeutka Monika Šedivcová má s tímto čajem dobré zkušenosti u žen, kterým se nedaří otěhotnět nebo mají vleklé gynekologické problémy.

Hluchavka je 20–50 cm vysoká vytrvalá rostlina s přímou nevětvenou lodyhou. Stonek má čtyřhranný, v mládí pýřitý, později zejména dole olysalý a nafialovělý. Řapíkaté listy jsou zašpičatělé a srdčitě vykrojené, květy bílé. Lidově se hluchavce říká např. hluchá kopřiva, mrtvá kopřiva, hluchánka a cumláň.