Kvůli demolici kulturního domu v Plzni padlo první trestní oznámení

26. květen 2011
Zprávy , Zprávy

V Divadle Miroslava Horníčka v Domě kultury Inwest už zřejmě začaly demoliční práce. Majitel komplexu firma Amádeus Plzeň chce ještě letos objekt z roku 1986 zbourat a na uvolněné parcele v centru města pak postavit obchodní centrum za 300 milionů korun. Postup investora se nelíbí sdružení Kultura(K) vítězí, které dlouhodobě proti bourání a vzniku obchodní centra vystupuje. A protože byl kulturní dům Inwest už před časem navržen na kulturní památku, podal člen sdružení na investora trestní oznámení.

Občanské sdružení Kultura(K) vítězí už sehnalo osm a půl tisíce podpisů pod petici proti demolici a člen sdružení Martin Marek teď dokonce podal trestní oznámení. V minulých dnech totiž byla na ministerstvo kultury zaslána žádost o zanesení Inwestu na seznam nemovitých kulturních památek, a protože už bylo zahájeno řízení o zapamátkování, nemůže majitel do stavby zasahovat.

Majitel Domu kultury Inwest i pozemků pod budovou, společnost Amádeus Plzeň, se k celé situaci vyjádřila v prohlášení, ve kterém uvedla, že současná stavební činnost v domě kultury probíhá z důvodu odstranění havarijního stavu v budově. Dále uvádí, že je řádným vlastníkem pozemku i nemovitosti a jako investor má právo s majetkem nakládat a svou investici zhodnocovat. Nadále proto bude na pozemku pokračovat s výstavbou Obchodního centra Aréna.

Návrh na zapsání stávající budovy jako kulturní památky považuje Amádeus Plzeň za účelový, protože v průběhu 16 let, během kterých společnost, realizovala v Plzni odkup pozemků a nemovitostí, nikdo s podobným návrhem nepřišel. Bude proto svou dosavadní i budoucí investici všemi možnými právními kroky hájit a ačkoliv považuje návrh za nesmyslný a účelový, je připravena železobetonovou konstrukci, kterou označují oponenti za památkově chráněný materiál, oponentům nebo kterémukoliv muzeu věnovat, tak aby mohli tuto konstrukci na vlastní náklady vystavit a důstojně prezentovat veřejnosti.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio