Ladislav Beran: Vánoční nadílka. Četnická humoreska z prvorepublikového Písecka
Blíží se Vánoce a písecká pátračka v čele se strážmistrem Hřebejkem a štábním kapitánem Votrubou se chystá na vánoční besídku s jitrničkami a jelítky, ale bohužel jim do toho zase vleze naléhavý případ. Vymlácené výlohy, ukradený psací stroj, rádio, boty…
Povídka bývalého píseckého kriminalisty Ladislava Berana vyšla v roce 2004 v knížce Povídky z četnického kufru.
Ladislav Beran se narodil v roce 1945 v Písku. Léta pracoval jako vyšetřovatel u kriminálky a svých zkušeností z praxe využívá i při psaní. Debutoval v Jihočeském nakladatelství Růže v roce 1987 sbírkou kriminalistických povídek s názvem Aukce. Když před lety už jako písecký emeritní kriminalista Ladislav Beran zjistil, že i ve městě nad Otavou od roku 1928 působila četnická pátrací stanice, vydal se do Prácheňského muzea, ponořil se do zdejších archivů a dobového tisku a začal vyhledávat případy, které četnická pátračka až do roku 1939 vyšetřovala. Tak vznikly písecké „četnické humoresky“ s týmem, jehož součástí je strážmistr Hřebejk, nadporučík Votruba nebo „studený doktor“ Cafourek. V čase blíže současnosti se pak pohybuje vyšetřovací parta 1. oddělení písecké kriminálky, kterému šéfuje kapitán Karas. Poručíky Studničku a Macha i vyšetřovatelku Vandovou čtenáři Beranových krimi povídek také dobře znají.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.