Ladislav Smoček: V Praze mám lepší byt, ale raději přebývám v Plzni

29. prosinec 2017
Ladislav Smoček

Ještě v dubnu, pár měsíců před svými 85. narozeninami, uvedl v premiéře divadelní hru Tanec bláznů v legendárním pražském Činoherním klubu. Na prknech divadla, které v polovině 60. let spoluzakládal jich zrežíroval na čtyřicet. Režijní práci nyní hodně omezil, především kvůli tomu, aby se ještě mohl vrátit ke psaní.

Ladislav Smoček se narodil v Praze, poté chvíli bydlela jeho rodina v jižních Čechách a pak už následovala Plzeň. Zde vystudoval gymnázium, zde prožil osvobození americkou armádou v roce 1945, které dodnes považuje za nejsilnější událost svého života. Ladislav Smoček bydlí v Plzni na Belánce. Říká, že hezčí a lépe zařízený je jeho byt pražský, ale v Plzni to má mnohem raději.


Je špatné, když všichni řeší prasklinu na fasádě a přitom problém je v základech domu.Ladislav Smoček o současné politice


Ladislav Smoček v číslech:
24. srpna 2017 oslavil 85. narozeniny.
V pražském Činoherním klubu strávil 40 let, kde režíroval 40 her.
Hra Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho byla přeložena do 14 jazyků.

Od roku 1991 hojně pohostinsky režíroval také v Divadle Josefa Kajetána Tyla. Například v roce 1995 zde uvedl svou hru Nejlepší den, popisující právě osvobození Plzně Američany. S plzeňským divadlem se nerozešel, je stále jeho čestným členem a také zasedá v umělecké radě. Nenechá si ujít skoro žádnou premiéru. A rozhodně ho nezajímá pouze činohra. Chodí i na balet a operu.

Původně chtěl být Ladislav Smoček hercem a komediantské sklony rozhodně má. Umí výborně imitovat řadu známých osobností. Může se pochlubit i vynikající angličtinou. Dlouhá léta se zajímá o vojenství a je milovníkem automobilové značky Saab.