Laureáti si převzali Uměleckou cenu města Plzně

Laureáti si převzali Uměleckou cenu města Plzně
Laureáti si převzali Uměleckou cenu města Plzně

Harfenistka Vanda Šabaková, operní pěvec Tomáš Kořínek, divadelní dramaturgyně Marie Caltová, syn významného umělce a plzeňského rodáka Ladislava Sutnara Radoslav L. Sutnar a projekt Šumava Františka Malocha manželů Kožíškových obdrželi Uměleckou cenu města Plzně za rok 2017. Ocenění si laureáti převzali včera odpoledne v Měšťanské besedě v Plzni.

Cena je udělována od roku 2013 za významnou uměleckou činnost, dílo či kulturní počin, které v předešlém roce významně obohatily kulturní dění a rozvoj města Plzně a přispěly k posílení dobrého jména města. Jednotlivce i instituce na ocenění v pěti kategoriích navrhuje odborná porota, jež vybírá z nominací zaslaných veřejností.

Cenu za celoživotní dílo obdržela dramaturgyně Divadla Josefa Kajetána Tyla Marie Caltová, která v tomto divadle začala pracovat již v roce 1968, a to nejprve jako lektorka dramaturgie, poté jako kmenová dramaturgyně. Za ta léta se podílela na přípravě mimořádných inscenací s mnoha režiséry. Celý svůj život navíc věnovala práci pro české amatérské divadlo, stala se známou lektorkou divadelních seminářů a porotkyní řady ochotnických divadelních přehlídek.

Zaujal Tomáš Kořínek ve světové premiéře opery

Ocenění za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let obdržel operní pěvec Tomáš Kořínek, který ztvárnil roli Jakuba Jana Ryby ve světové premiéře stejnojmenné opery současného skladatele Miroslava Kubičky v Divadle Josefa Kajetána Tyla. Podle odborné poroty se tenorista zpěvem i výrazem s postavou Jakuba Jana Ryby velmi dobře ztotožnil a skvěle vystihl jeho únavný zápas s nechápajícím okolím i nenaplněné tvůrčí ambice.

Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let získala šestnáctiletá harfenistka Vanda Šabaková, studentka Konzervatoře Plzeň. Ta se v roce 2017 stala absolutní vítězkou celorepublikové soutěže konzervatoří ve hře na harfu jako vůbec nejmladší účastnice soutěže a jako jediná zástupkyně z České republiky vystoupila na festivalu ve Lvově.

Ocenění pro mecenáše kultury získal syn Ladislava Sutnara

Ocenění Společnost přátelská umění a kultuře/Mecenáš(ka) plzeňské kultury patřilo Radoslavu L. Sutnarovi, synu významného umělce Ladislava Sutnara. Ten daroval městu Plzni a Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni řadu děl svého otce, mimo jiné obraz Venuše – Plzeň je žena v hodnotě přibližně 1,5 milionu korun. Cenu za Radoslava L. Sutnara převzal děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni Josef Mištera.

Cenu za významnou kulturní událost roku obdržel Vladimír Kožíšek a Martina Kožíšek Ouřadová za projekt Šumava Františka Malocha. Jejich kniha Šumava Františka Malocha přináší originální rekonstrukci putování plzeňského botanika a pedagoga Františka Malocha (1862–1940) k pramenům Otavy v létě 1916. Kniha v krásném grafickém provedení s nádhernými fotografiemi je doplněná malbami rostlin, vyskytujících se na cestě, a věcně správnými popisky botaničky Zdeňky Chocholouškové.

Spustit audio
autor: Michaela Svobodová|zdroj: Český rozhlas