Letošní zima nebyla pro včelaře příznivá, na vině je varroáza

11. duben 2023 20:00, aktualizováno

Tuto zimu podle včelařů nepřežila víc než třetina včelstev. Jedním z důvodů je zvyšující se počet případů takzvané varroázy. Roztoč, který ji způsobuje, se na některých místech vyskytuje ve více než polovině úlů.

Informace poskytl Český včelařský svaz. Roli v úhynu včelstev hraje vyšší výskyt kleštíka včelího. Roztoč přenášející varroázu napadá jak dospělé včely, tak zavíčkované plody přímo v úlu. Pokud se nezačne včas s léčením, zahubí celé včelstvo.

V Plzeňském kraji se některým včelařům v rámci možností dařilo, například panu Františkovi Pátému, který má úly u Staňkova na Domažlicku. „Pro včely bylo příznivé letošní jaro a rozvoj byl velmi časný, včely v podstatě už v únoru nosily pyl. Aktuálně mají včelstva v průměru pět zaplodovaných rámečků. Na přírodě teď záleží, zda budeme mít dříve i med. Ale chlad, který přišel teď v dubnu, asi celý proces zbrzdí, takže na první med se pravděpodobně budeme moct těšit koncem května, což je standardní čas,“ uvedl. „Co se týče přezimování, osobně jsem zazimovával 43 včelstev a zůstalo mi jich 40.“

Ne všichni ale měli takové štěstí. Velké škody zaznamenali například někteří včelaři v okolí Hostouně na Domažlicku, jak prozradil jejich předseda Petr Šmíd. „Existují samozřejmě nějaké rozdíly mezi jednotlivými stanovišti, ale obecně docházelo k poměrně zásadním úhynům následkem varroázy. Co se týče mě osobně, z 16 včelstev mi zbyla dvě.“

O vysokém výskytu roztočů hovoří i data ze Státní veterinární správy, jak potvrzuje její mluvčí Petr Vorlíček. „Na Plzeňsku jsou v kategorii tři a více roztočů procenta poměrně vysoká. Celorepublikový průměr se pohybuje kolem 25 procent, zde je to o sedm až osm procent více.“ Tam, kde se našli v průměru tři a více roztočů v jednom včelstvu, musí včelaři nejpozději do 15. dubna na daném stanovišti všechna včelstva léčebně ošetřit.

autoři: Martina Klímová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio