Ležení americké armády ukazuje vojenský kemp v Klatovech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ležení americké armády ukazuje vojenský kemp v Klatovech, který na své zahradě vybudoval klatovský policista a zakladatel místního Klubu 3. armády Miloš Ryneš

Oslavy 75. výroční konce druhé světové války se letos kvůli koronaviru musely obejít bez větších oslav. Na západě Čech také bez jízd amerických historických vozidel a vojenských kempů. Jeden takový ale přeci jenom mohou lidé navštívit v Klatovech.

Vojenský historický kemp na své zahradě vybudoval klatovský policista a zakladatel místního Klubu 3. armády Miloš Ryneš. Reagoval tak na letošní zrušený program oslav osvobození a na to, že lidé si nemohli konec druhé světové války připomenout tradičními akcemi.

„Aby měl návštěvník nějaký prožitek, potřebuje si věci osahat a vnímat je, ne jen koukat do vitrín. Například v ošetřovně je to dělané tak, že tady zrovna někoho ošetřovali. Bohužel se mohlo stát, že to voják nepřežil, proto je vedle připravená i krásná americká helma polního kaplana. Musí to tu působit jako takzvaná živá historie,“ uvedl autor výstavy Miloš Ryneš.

Kromě ošetřovny najdou návštěvníci v kempu také vojenské stany mužstva, velící štáb, polní jídelnu nebo dokonce vybombardovaný dům. To vše plně vybavené a doplněné dobovými předměty, jako jsou například gramofon, vojenské deky, karty nebo časopisy. Je tu ale i poklad v podobě bedny s lahvemi Coca-Coly z roku 1944-45.

Péče o stovky exponátů není jednoduchá

Vzhledem k tomu, že je výstava venku, musí Miloš Ryneš neustále sledovat počasí, aby historické skvosty nezmokly nebo se jinak nezničily. „Je to nákladné a náročné hlavně na klimatické podmínky. Jsem taková rosnička, dívám se neustále na radar, kde jsou nějaké mraky a podle toho objednávám i lidi. V dešti se sice dají provést, ale neuvidí minimálně tři čtvrtě věcí,“ doplnil.

Sběratelství a vojenské historii se Miloš Ryneš věnuje řadu let. Pravidelně se účastní slavností osvobození a jízd vojenských vozidel, a jak sám řekl: „Tohle už není jen koníček, je to můj druhý život.“

Výstava v Klatovech potrvá nejméně do poloviny června. Lidé se na ni musí předem objednat. Kontakty najdou například na facebookovém profilu Klubu 3. armády v Klatovech.