Lidé žijící u česko-německé hranice se pomoci dočkají dříve, záchranky budou spolupracovat

4. duben 2013

Rychlá pomoc se k lidem v česko-německém pohraničí dostane dříve. Ministři zdravotnictví obou zemí dnes v Plzni podepsali smlouvu, která umožní spolupráci mezi záchrannými službami na obou stranách hranice. Nejpozději od příštího roku se tak může běžně stávat, že například pacienta s infarktem na Tachovsku zachrání německá sanitka.

Rámcová smlouva, která umožní záchranářům přejíždět hranice, se připravovala šest let. „Smlouva řeší, že služby mohou být poskytovány Českou republikou v Německu a naopak v případech, kdy se jedná o záchranu života,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Leoš Heger.

„Smlouva řeší přechody hranic, případné přechody lidí, pacientů i záchranářů bez dokladů, řeší převozy materiálů, které jsou v každé záchranné sanitě, třeba i opiáty, to všechno jsou věci, které přísně podléhají předpisům a musely být s německou stranou dohodnuty,“ říká Heger.

K pacientovi v ohrožení života tak přijede vždy ta záchranná služba, která to bude mít ze základny blíž. Plzeňský kraj připravuje smlouvu se sousedním Bavorskem, ve které dojedná konkrétní podmínky spolupráce.

„My budeme moci využívat zdravotnické záchranné služby z německé strany pro zásahy na české straně. A to nejenom v případě, že naše zdravotnická záchranná služba bude vytížená a že zrovna bude u jiného případu, ale rádi bychom to rozšířili i na možnou spolupráci třeba v oblasti Rozvadova, která je méně dostupná, méně pokrytá z naší české strany a rádi bychom využili tu německou,“ plánuje krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek.

„V průběhu roku 2013 a 2014 se budeme domlouvat na každém výjezdovém stanovišti, do jaké hloubky na německé nebo české straně bude zasahovat, tak abychom pokryli celou naši společnou hranici,“ říká radní.

Záchranářům se vozy líbily

Smlouva změní dosavadní postupy. „Zatím když se zranil Němec v České republice, vždy tam jela česká záchranná služba a vždy ho dávala do Čech. Novinka je, že tam sice taky pojede česká, ale zaléčí ho a předá německé a pojedou do německé nemocnice třeba do Weidenu nebo Zwieselu, to se dříve nedělo,“ popisuje šéf plzeňské krajské záchranky Roman Sviták.

„Budeme zasahovat v Německu v příhraničních oblastech, když se bavorská záchranná služba třeba v oblasti Bavorské Rudy bude zabývat jiným případem a bude tam akutně stonající, my zasáhneme a předáme pacienta,“ říká Sviták. Dříve by podle něj vznikla prodleva v ošetření, což už by se stávat nemělo. Dohoda začne v praxi fungovat nejpozději příští rok.

autoři: Mirko Kašpar , lum
Spustit audio