Lidová muzika z Chrástu představuje album Svatební & pohřební

20. leden 2021

Nejkrásnější z českých lidových písní se často dochovaly jako součást svatebního obřadu. Málokdo je ale zná, což je velká škoda. Nepříliš známé jsou také lidové písně pohřební, které v sobě ukrývají silné příběhy… Lidová muzika z Chrástu se proto rozhodla tyto lidové písně zviditelnit a vznikla zajímavá kolekce svatebních a pohřebních písní, která nedávno vyšla na CD i LP desce.

Lidová muziku z Chrástu je skupinou mladých muzikantů, kteří se s láskou a nadšením věnují lidové hudbě a písním hlavně z jižních a západních Čech. Nebrání se ale ani příležitostným přesahům – ať už hudebním nebo regionálním. V současnosti jsou také jedinou kapelou v České republice, která se zabývá interpretací folkloru Lužických Srbů. Muzika už vydala několik CD, videoklipů a v roce 2016 zrealizovala projekt „Plzeňské písně“ (2CD, DVD a kniha) díky úspěšné kampani na serveru Startovač. V loňském roce se Lidové muzice z Chrástu díky podpoře na Startovači podařilo dokončit další zajímavý projekt s názvem Svatební a pohřební písně.

Písně, které doprovázely na cestu…

Čtěte také

Všechny snímky se natáčely v plzeňském studiu Českého rozhlasu, o hudební režii se postaral Jaroslav Krček. Vznikla zajímavá a mimořádná kolekce 30 svatebních a pohřebních písní, podle sebraných zápisů z různých míst Čech (Chodsko, Polabí, Plzeňsko, Žinkovsko, Chrudimsko, Rokycansko atd.), západní Moravy, ale i Horní a Dolní Lužice.

Poutavé je také výtvarné zpracování obalů a doprovodných textů u CD i LP desky, pod kterým je podepsaná Michaela Dušková. Muzikanti z Lidové muziky z Chrástu o svých nových nahrávkách mluví jako o „albu s písněmi, které doprovázely na cestu. Některé jsou veselé, jiné plné obav z  budoucnosti, loučení i naděje...“

autor: Michaela Vondráčková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.