Londýnský autorsko-producentský trojlístek Stock, Aitken, Waterman

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlaté desky
0:00
/
0:00

Londýnský autorsko-producentský trojlístek Stock, Aitken, Waterman spolupracoval s řadou zpěváků a zpěvaček. Někteří se na špičce popularity usadili na delší čas, jiní si onen pohled shora vyzkoušeli jen na chvíli a postupem doby se na ně zapomnělo. 

Dnes je věnujeme jedné továrně na hity. Tedy v uvozovkách, protože vše je skryto v hlavách tří mužů. Jmenují se Mike Stock, Matt Aitken a Peter Waterman. Pracují spolu od roku 1984 a napsali hity snad už pro všechny hvězdy světového popu.

Zakladatelem trojlístku Stock, Aitken, Waterman a objevitelem talentu hudebníků Mikea Stocka a Matta Aitkena byl jeden z prvních britských diskžokejů Peter Waterman. Velmi brzy u sebe objevil talent pro vyhledání hitové písničky a její prosazení na veřejnosti. Jednoho dne mu přinesli demo nahrávku své vlastní písně dva kamarádi hudebníci Mike Stock a Matt Aitken. Po jejím poslechu Watermanovi poskočilo srdce a vzrušeně pronesl dnes už legendární větu: "Hoši, vy a já dokážeme velké věci. Naučím vás, jak vydělat peníze!". Právě se psal rok 1984 a v Londýně vzniklo budoucí nejúspěšnější autorsko-producentské trio všech dob Stock, Aitken, Waterman.

Tato nová britská autorská trojice chrlila jeden hit za druhým na všechny strany, jeden z nich katapultoval na špici hittparád i mladičkou australskou zpěvačku Kylie Minogue. Jmenuje se I Should Be So Lucky, měla bych být šťastná. O čem je? Poslouchejte: V mých představách není žádné váhání. Procházíme se spolu ruku v ruce. Sním, že jsi se do mě zamiloval tak, jako já miluji tebe. Měla bych být šťastná, kdyby sis mě tak jednoho dne všiml. Jak Mike Stock později vzpomínal, Kylie Minogue přiletěla z Austrálie do Londýna a my jsme tuto píseň napsali za 40 minut, zatímco ona čekala před nahrávacím studiem. A pak zase odletěla zpátky do Austrálie.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...