Lubomír Stejskal: Z nouze ctnost

14. prosinec 2018
Publicistika

V pondělí tohoto týdne byla hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Kromě jiného se zmínila o nedokončené dálnici D6, která spojuje Karlovy Vary s Prahou a Chebem. Jejího vyjádření si v poznámce Z nouze ctnost všímá Lubomír Stejskal.

Hejtmanka Mračková Vildumetzová si jistě může připsat ke svým politickým výsledkům ledacos pozitivního. V rozhovoru to neopomněla zdůraznit. V oblasti dopravy jde o zrušení dálničního poplatku v úseku mezi Karlovými Vary a Chebem. Jedním dechem k tomu ale uvedla následující srovnání. V uplynulých osmi letech byly ve směru z krajského města na Prahu vybudovány pouhé čtyři kilometry dálnice. Zato v posledních dvou letech, kdy ona sama působí jako hejtmanka a od loňského října jako poslankyně parlamentu, se začaly realizovat hned tři úseky dálnice. V délce patnácti kilometrů.

Formálně má pravdu. Onen krátký úsek z Bošova do Lubence je více než co jiného smutnou ilustrací: toho, jak mohla a měla celá dálnice vypadat, kdyby náš stát normálně fungoval. Toto má právo myslet si každý řidič, který tudy projíždí. Loni zahájené zmíněné tři úseky jsou jistě stavbami naděje. Ovšem v souhrnu budou dokončeny nejdříve v březnu 2021. Tedy za více než tři roky. Ani oněch patnáct kilometrů není nic ohromujícího. Především ve světle slibů, které na téma dokončení dálnice v minulosti padly.

Při vší úctě: ještě předtím, než Jana Vildumetzová vstoupila do komunální politiky, konalo se v Karlových Varech výjezdní zasedání české vlády. To bylo v únoru roku 2002. Premiérem byl současný prezident. Během setkání s občany v hotelu Thermal bylo tehdy řečeno, že dálnice do Prahy bude dokončena za deset let. Mezitím uplynulo let šestnáct – a my se máme radovat z budovaných patnácti kilometrů? Jistě, je to víc než kilometry čtyři. Lidově se tomu říká z nouze ctnost.

autor: Lubomír Stejskal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.