Máte rádi zimu? Sněžítko vám bude sněžit celý rok

Na padající vločky ve sněžítku se nemůžou dost vynadívat děti ani dospělí. A vůbec nevadí, že nejde o opravdový sníh. Sněžítko slouží jako hračka i jako pomůcka na zbavení se stresu.

Sněžítkové dějiny

Sněžítko oficiálně vynalezl vídeňský výrobce lékařských nástrojů Erwin Perzy koncem 19. století. Jak už to tak bývá, snažil se o něco úplně jiného - vylepšenou lampu pro chirurgické operace. Aby zesílil světlo, naplnil skleněnou baňku vodou, pro lepší ostrost přidal drobné kousky různých materiálů. A nápad byl na světě.

Erwin Perzy neváhal a nechal si ho patentovat. Jeho rodina se výrobou sněžítek zabývá dodnes a tajemství sněhových vloček a jejich pomalého snášení se uvnitř skleněné koule si pečlivě chrání.

Perzy byl první, kdo si sněžítko nechal patentovat, ale měl předchůdce. Údajně už Světová výstava v roce 1878 sněžítko zažila. Produkcí sněžítek se pak zabývalo několik firem. Úspěch měla například sněžítka vyrobená v roce 1889 u příležitosti otevření Eiffelovy věže v Paříži.

Ve 20. století sněžítka úspěšně táhla světem. Rozšířila se do Německa, Anglie i USA, kde je ve 40. letech začali využívat pro reklamní účely. Od 50. let máme sněžítka i z plastu.

Výroba sněžítka v domácích podmínkách (návod od Aleny Ryglové, lektorky kurzů v DEPO2015 v Plzni):

Pomůcky a materiál:

malá zavařovačka s víčkem na závit (v ideálním případě vypouklého tvaru)
voděodolné lepidlo
plastová figurka člověka nebo zvířátka (případně další přízdoby)
třpytivé glitry
voda

Postup:

Dovnitř na víčko sklenice nalepíme figurku (a přízdoby), necháme zaschnout. Do sklenice nasypeme glitry a nalijeme vodu. Zašroubujeme víčko s figurkou. Vyzkoušíme, případně upravíme množství vody s glitry. Aby voda neutíkala, můžeme nakonec víčko utěsnit lepidlem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.