Meruňky, broskvoně i ořešáky už můžeme pomalu začít sázet. V březnu lépe zakoření

26. únor 2022

Březen je obecně start zahrádkářského roku, ale práce samozřejmě musíme přizpůsobit počasí. Pokud už je půda rozmrzlá, můžeme přikročit k výsadbě ovocných dřevin.

Zejména pro teplomilné druhy je začátek března ideální doba. Sázíme meruňky, broskvoně, ořešáky a taky třeba vinnou révu. Mají totiž podstatně lepší podmínky pro zakořenění, při podzimní výsadbě jim to jde hůř a stává se, že uschnou.

A také je to čas na první ošetření angreštů proti americkému padlí. V době otevírání pupenů je čas použít nejedovatý postřik na bázi minerálních olejů, který brzdí rozvoj choroby. Týká se to hlavně starších rostlin, pokud uvažujeme o nové výsadbě, volíme nověji vyšlechtěné druhy, které jsou vůči chorobě přece jen odolnější. Jsou to například Remarka, Rolonda, Prima, Darek, Karát a další. I tak ale stav pravidelně kontrolujeme a v případě potřeby zasáhneme.

angrešt

Po zimě jsou ovocné dřeviny oslabené a méně vzdorují škůdcům, a tak je možné trochu to těm škůdcům znechutit – můžeme kolem stromu vysázet voňavé nebo páchnoucí byliny, které škůdce aspoň částečně odpuzují – mátu, bazalku nebo aksamitníky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová