Město Plasy dokončilo devítiletou rekonstrukci hrobky Metternichů

1. srpen 2023 18:10, aktualizováno

Hrobka rodu Metternichů v Plasích je po rekonstrukci opět přístupná. Stavební úpravy trvaly devět let.

Místostarostka Plas Eliška Palmová

Město Plasy na severním Plzeňsku dokončilo kompletní rekonstrukci hrobky rodu Metternichů v kostele svatého Václava. Stavební práce trvaly devět let. Oficiální otevření opravených prostor se uskuteční v září u příležitosti 250. výročí narození kancléře Václava Lothara Metternicha. Místo posledního odpočinku proslulého politika a diplomata a jeho blízkých si ale lidé mohou prohlédnout už teď.

„Postupná obnova kostela svatého Václava byla zahájena v roce 2014,“ uvádí místostarostka Plas Eliška Palmová. „Nejnáročnější bylo asi restaurování více než dvaceti rakví s pozůstatky členů rodu Metternichů a také kompletní rozebrání vnější a vnitřní kamenné dlažby.“ Budova hrobky má nyní úplně novou fasádu a zlaté nápisy připomínající slavný rod.

Kostel svatého Václava v Plasích

Uvnitř se návštěvníci mohou dozvědět, jak byly Plasy založeny, a dále řadu zajímavostí o samotném rodu Metternichů. „Kancléř byl velmi zajímavý člověk nejen jako diplomat a politik, ale také jako muž. Měl třináct dětí, tři manželky a celou řadu milenek,“ prozrazuje průvodkyně Iveta Mannová. Prohlídky hrobky si mohou zájemci domluvit předem osobně nebo telefonicky v místním turistickém a informačním centru.

autoři: Veronika Krátká , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio