Mezinárodní projekt chce rozšířit populaci rysa ostrovida

13. červen 2018
Zprávy , Zprávy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rys ostrovid

Rys ostrovid stále patří mezi silně ohrožené druhy, na jeho ochranu a také rozšíření populace se teď zaměří mezinárodní projekt 3lynx, na kterém se podílí Čechy, Bavorsko a Rakousko.

Není to náhodou, tato šelma totiž hodně cestuje a za svůj život vystřídá území minimálně dvou států. S Martinem Strnadem z Agentury ochrany jsme se byli podívat ve Vojenském prostoru Boletice. „Tady vidíte fotopast s takzvaným bílým bleskem, protože rysa chceme pozorovat hlavně v noci,“ vysvětlil. Rys byl do volné přírody ve střední Evropě uměle znovu vysazen v 70 letech minulého století, v 90. letech populace zaznamenala nárůst, ale teď rysů opět ubývá. Příčinou je hlavně pytláctví.

Rys je pro lovce stále velmi atraktivní trofejí a někteří myslivci ho považují za škůdce. „Pokud by se míra pytláctví snížila, tak si populace poradí sama. Dlouhodobá data ukazují, že zvěř neubývá ani v oblastech, kde rys žije přes dvacet let. Chceme proto spolupracovat s myslivci a lesní správou napříč hranicemi,“ řekla Tereza Mináriková ze společnosti Alka Wildlife.

Výzkum 3lynx potrvá do roku 2020 a budou se na něm podílet i další evropské země, jako například Itálie nebo Slovinsko.

autoři: mvo , Michaela Svobodová
Spustit audio