Michael Kocáb o sametové revoluci: Některé věci jsem opravdu pochopil až po 30 letech

17. listopad 2022

Michael Kocáb je nejen nadaný hudebník, byl jednou z výrazných postav sametové revoluce a zvažoval kandidaturu na prezidenta.

Kandidaturu na prezidenta nakonec nevzal. „V podstatě jsem čekal, zda se neobjeví jiný kandidát, kterému bych důvěřoval a měl by větší podporu občanů, a ten se objevil. Ale těch momentů, proč jsem se rozhodl nekandidovat, bylo víc.“

Výrazně zasáhl do událostí před, během i po sametové revoluci v roce 1989. Stál u zrodu iniciativy MOST a Občanského fóra. Společně s Michalem Horáčkem vyjednával s komunisty. „Byla to jednání vyhraněná, my chtěli porazit socialismus, oni ho chtěli udržet. V Bibli se píše ‚Buďme chytří jako hadové a mírní jako holubice‘. Tady bylo potřeba obou extrémů. My jsme se s nimi chtěli dohodnout, ale zároveň, že musí být svrženi. A šlo nám o to, aby netekla krev.“

„Komunistická strana měla tehdy za zády Sovětský svaz. Ve vedení byl Gorbačov a ten dal jasnou instrukci – nezasáhnout do vnitřních záležitostí republiky. Pokud se tedy hněv neobrátí proti Sovětům.“

Dubček dvakrát promarnil šanci

Michael Kocáb byl na začátku 90. let byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění a předsedou parlamentní komise pro dohled na odsun sovětských vojsk z území bývalého Československa. V roce 1991 navštívil společně s Alexandrem Dubčekem Sovětský svaz, kde měl mít právě Dubček rozsáhlý projev před Nejvyšším sovětem.

„Dubček byl předsedou Federálního shromáždění, já byl součástí delegace, a tam měl pronést největší projev před 5000 poslanci a poděkovat Gorbačovovi za to, že uvolnil satelity. Mohla to být jeho životní satisfakce. Ale Dubček nepřišel. Všude jsem ho hledal. Nakonec jsem to tam musel říct sám a hodně jsem improvizoval. Ten připravený a napsaný projev měl Dubček u sebe. Ale fakt jsem myslel, že se zhroutím. Tam nemluvil ani Husák.“

Michael Kocáb

„Dubček vlastně dvakrát promarnil svoji životní příležitost – podruhé se měl ujmout interpelace v záležitosti odsunu sovětských vojsk. On to ale nakonec odmítl s odůvodněním, že by nám Sověti mohli zatípnout plyn a ropu. Zajímavý – jako dneska,“ glosuje Kocáb, který se interpelace musel nakonec ujmout sám.

O sametové revoluci, odsunu sovětských vojsk a svých začátcích Federálním shromáždění vydal knihu Vabank. „Čekal jsem 30 let, protože do té doby se pořád zadržovaly nějaké informace. Některé věci jsem pochopil opravdu až po této době. Byla tam spousta utajených schůzek a jmen, který proti nám bojovali. Nebo třeba, že už v roce 1986 Gorbačov chtěl, aby se Havel stal ministrem kultury.“

Sommerová je jak Železná lady

Michael Kocáb má letos za sebou už dvě premiéry: filmu Pražský výběr – Symphony Bizzare a dokumentu Olgy Sommerové Michael Kocáb – rocker versus politik.

Mezi filmaři není žádným nováčkem. Spolu s Karlem Smyczkem v roce 1990 režíroval film Pražákům těm je tu hej a společně se Zdenkem Patočkou ho také střihal. Tehdy za střihovou skladbu dostal cenu. „Za ten film máme 83 %, a to jsem taky pyšnej.“ Ve výrobě už je druhé pokračování.

O dokumentu Olgy Sommerové s nadsázkou říká: „Chtěl jsem hlavně naplnit očekávání Olgy Sommerové, s tou se taky nedohodnete, to je Železná lady. Jak Margaret Thatcherová. Takže jsem si k tomu něco řekl, ale do střižny šla už jen Olga.“

Alex Mynářová a Michael Kocáb

V dokumentu Olgy Sommerové vystupuje řada osobností včetně slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Co o ní říká? Jaké další utajené informace se po tolika letech dozvěděl? Zjistil, kam zmizel Dubček? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.