Miloslav Halík

r_2100x1400_regiony.png
29. červen 2001
Horizont
r_2100x1400_regiony.png
Poslední červnový Regiolit Českého rozhlasu Plzeň připomíná osobnost Miloslava Halíka, který se narodil 30. června roku 1901 v Domažlicích.Vystudoval češtinu, francouzštinu a filozofii na Karlově univerzitě a pracoval celý život jako odborný knihovník.

V roce 1939 byl Olgou Scheinpflugovou pověřen vydáváním knih Karla Čapka, od roku 1945 též Josefa Čapka, nejdřívě v nakladatelství F.Borový, později v Československém spisovateli.Miloslav Halík se podílel na expozicích Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích a Domu Karla Čapka ve Strži.Od roku 1945 až do své smrti v roce 1975 byl předsedou Společnosti bratří Čapků a postupně zpracoval publicistické dílo Karla Čapka.

O svém otci hovoří v pořadu Českého rozhlasu Plzeň teolog a kněz Tomáš Halík.Posluchače, které zaujme osobnost Miloslava Halíka, vzácného humanisty , který přenesl až do 70. let ducha Masarykovy demokracie a Čapkovy lidskosti, úcty k práci a tolerance, upozorňujeme na výstavu o jeho životě a díle,kterou uwspořádala Národní knihovna ČR a Společnost bratří Čapků v prvním patře pražského Klementina.