Minifestival Plzeňské dvorky letos nabídne návštěvu skoro 20 zákoutí v centru města

Plzeňské dvorky - Národopisné muzeum, nám. Republiky 13

Už podruhé se zájemcům v Plzni otevřou dvorky některých domů v centru města. Lidé se budou moci podívat do míst, která znají, i do těch, kam se běžně nepodívají a zpřístupní je jak veřejné instituce, tak i soukromí majitelé.

Navštívit bude možné například interiér Biskupství Plzeňského, chmelnici s hradbami v Pivovarském muzeu, nebo dvorky domů v ulicích Dominikánská, Františkánská, Sedláčkova, Kopeckého sady, náměstí Republiky a mnoho dalších. Poprvé přivítá návštěvníky na svém dvorku v Bezručově ulici i Václav Vítovec. „Dvorek uvnitř čpí historií. Jsou tam vidět tři velké sloupy, které byly údajně někdy v 18. století převezeny z lázní v Plzni- Lochotíně. Všechny kameny, které jsme objevili, jsme se snažili zachovat, tak jak původně byly. Z ruchu Plzně vejdete do jiného světa,“ popsal Vítovec.


Plzeňské dvorky a zákoutí bude možné navštívit v sobotu 20. května od 10 do 18 hodin zcela zdarma. Další informace najdete zde nebo na webu plzenskedvorky.cz

Bohatý program připravilo i Národopisné muzeum Plzeňska. Zpřístupní tři dvorky a sklepení domu a k aktuálním výstavám nabídne tvořivé dílny. „Plzeňské Centrum Filozofie a Umění, což jsou studenti ze Západočeské Univerzity, si pro návštěvníky připravili na vyzkoušení zapomenuté stolní hry. Vedle toho na našem třetím dvorku Na Parkánu v proluce budou probíhat folklorní vystoupení. Myslím, že návštěvníci budou mít co shlédnout a na co se dívat,“ popsal Michal Chmelenský z Národopisného muzea Plzeňska.

Součástí minifestivalu Plzeňské dvorky je i stopovačka. Na účastníky čekají rozmanité šifry, úkoly a soutěže. Zájemci si mohou hrací kartu vyzvednout kdykoliv v průběhu akce na dvorku Fakulty filozofické v Sedláčkově ulici.