Ministerstvo kultury vyškrtlo historickou budovu ze seznamu kulturních památek, developer ji chce zbourat

29. leden 2024 15:10

Historická budova v areálu bývalé tabákové továrny v Tachově už není kulturní památkou. Rozhodlo o tom Ministerstvo kultury, přestože s tím památkáři nesouhlasili.

Ministerstvo kultury vyškrtlo historickou budovu v areálu bývalé továrny na tabák v Tachově ze seznamu kulturních památek. Vyhovělo žádosti vlastníka, developera Jaroslava Třešňáka, který ji chce zbourat. Památkáři přitom protestovali a také Ministerstvo kultury ještě před deseti lety označovalo celý areál za historicky, architektonicky i urbanisticky jedinečný a velmi cenný. Psalo o kvalitní architektuře i vynikajícím stavu budov, přičemž zdůrazňovalo, že jde o poslední autenticky dochovanou industriální architekturu ve městě a jedinou dochovanou tabákovou továrnu v celém Plzeňském kraji. V roce 2013 ho prohlásilo za kulturní památku.

Jaroslav Třešňák ovšem od té doby přišel s vizí, jak celý areál změnit. V hlavní budově továrny plánuje kavárny, obchody, vedle supermarket. Budova bývalé kuchyně s jídelnou ale do jeho představ nezapadla, chce ji proto zbourat a místo ní postavit pás bytových domů. Z toho důvodu požádal Ministerstvo kultury, aby zrušilo její památkovou ochranu. 

Starosta Tachova Třešňáka podpořil

Ministerstvo vyzvalo radnici v Tachově, Krajský úřad Plzeňského kraje a Národní památkový ústav v Plzni, aby se k žádosti vyjádřily. Například starosta Tachova Petr Vrána s návrhem developera souhlasil. Uvedl, že se jedná se o rozsáhlý brownfield blízko centra města a nyní je jedinečná šance ho zrevitalizovat, aby se otevřel lidem a tím pádem významným způsobem zvelebil lokalitu. Podobně se vyjádřil i odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Proti byl ale Národní památkový ústav v Plzni. Podle památkářů je budova nejen důležitou částí celého komplexu, ale cennou památku z ní dělají i klenby, litinové sloupy, původní obklady nebo dvojramenné žulové schodiště se zdobeným litinovým zábradlím.

Ministerstvo developerovi vyhovělo už několikrát

Ministerstvo každopádně v dubnu 2023 rozhodlo, že zrušení památkové ochrany budovy je možné, pokud developer splní některé podmínky. Musel provést historický průzkum budovy, zdokumentovat ji a především slíbit, že cenné schodiště se zdobeným zábradlím z budovy vyjme, uloží a v budoucnu včlení do jiné stavby z areálu. Třešňák podmínky splnil, a letos v lednu proto ministerstvo definitivně rozhodlo, že budova už není kulturní památkou.

Ředitel Národního památkového ústavu v Plzni Petr Sokol řekl, že s rozhodnutím nadále nesouhlasí. Budova má prý nespornou hodnotu danou nejen kontextem s ostatními částmi areálu tabákové továrny, ale i díky vlastním architektonickým a umělecko-řemeslným prvkům v interiéru. Rozhodnutí ministerstva je už ovšem pravomocné a nelze ho změnit. Ministerstvo kultury v minulosti developerovi Třešňákovi vyhovělo už několikrát, když zrušilo ochranu některých památek. Třešňák byl mimo jiné štědrým sponzorem předvolební kampaně bývalého prezidenta Miloše Zemana. Ten mu předloni v říjnu udělil medaili za zásluhy o stát právě v oblasti kultury.

autoři: Artur Janoušek , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio