Mírná zima probudila časné jarní houby, mezi nimi penízovku smrkovou
Na smrkových šiškách rostoucí penízovka smrková je oblíbená jako houba přidávaná do jarních polévek.
Penízovku smrkovou podle Zdeňka Hájka, předsedy Mykologického klubu Plzeň, většinou nacházíme na přelomu března a dubna. Letos ji díky mírné zimě můžeme sbírat už o měsíc dřív.
Je to houba saprotrofní, česky hniložijná. Vyskytuje se ve smrkových lesích na spodní straně starých smrkových šišek pod stromy, v mechu a jehličí. Penízovky smrkové mají nejdřív kloboučky malé jako špendlík a titěrné pokroucené třeně. V dospělosti dorůstají do velikosti až 3 cm. V závislosti na rozkládajících se šiškách je možné je najít na jednom místě i ve velkém množství.
Podle mykologa Zdeňka Hájka se do polévky stejně jako penízovka smrková hodí také kržatka otrubičnatá. Na tu můžeme natrefit v detritu na okrajích lesů nebo rybníků a řek. Deštivější počasí nahrává i růstu ucha Jidášova, převážně na dřevu černého bezu. Sporadicky se ještě objevuje penízovka sametonohá, té se daří na kmenech vrb, olše, břízy nebo jiných listnáčů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.