Miroslava Hajšmana Západočeši dobře znají

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlaté desky

Plzeňský rodák, zpěvák Miroslav Hajšman, který dnes působí spíše v Praze, se narodil 16. února 1949. V západních Čechách vystřídal mnoho kapel různého žánrového zaměření.

Plzeňského zpěváka Miroslava Hajšmana znají Západočeši z mnoha formací, se kterými působil na mnoha pódiích i mimo kraj. Za všechny jmenujme Škorpiony nebo Societa Musicale. Později zpíval i s pražskými kapelami. Hajšmanův hlas zazněl také z prvního singlu, který plzeňští bigbíťáci natočili u Supraphonu. Jmenoval se Veverčí kolo. Ozdobou jeho repertoáru byla i písnička Žárlím.

Miroslav Hajšman se narodil 16. února 1949 v západočeské metropoli, kde se šest let učil hrát na housle a po té absolvoval kurzy zpěvu u paní Jiránkové z Divadla J. K. Tyla. V té době ještě netušil, do jaké míry se mu to bude hodit, ale výuku svědomitě navštěvoval. Možná trochu z donucení, neboť to domluvil jeho otec Antoním Hajšman, člen plzeňské Operety. S bigbeatem, kterým se proslavil a který se stal jeho celoživotní láskou, začal záhy, když se stal jako patnáctiletý členem skupiny Tranzit, kde v té době působili i Václav Zahradník a Jarda Špelina.

V průběhu následující kariéry ho Západočeši slyšeli v dalších kapelách jako Flying soul , Society nebo ve Skupině Sváti Čecha. Další působnost ho zavedla do big beatových formací Nautilus, Labyrint, Kaktus, Parademarche a dalších. V první polovině 70. let se podílel na koncertních vystoupeních semaforské zpěvačky Valerie Čižmárové. Za zmínku stojí i jeho vítězství na festivalu Děčínská kotva s písní MÍT A NEMÍT v r. 1990.

Dnes Miroslav Hajšman působí společně s Pavlem Sedláčkem ve skupině Cadillac. Během let 2015 až 2020 nazpíval šest alb a dva singly.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio