Mladí plzeňští umělci polepili budovu bývalého sídla KSČ ručně malovanými plakáty

Bývalé sídlo plzeňských komunistů polepili studenti uměleckých škol protikomunistickými hesly. Netradičním způsobem tak chtějí pozvat na výstavu věnovanou době totality i sametové revoluce
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bývalé sídlo plzeňských komunistů polepili studenti uměleckých škol protikomunistickými hesly. Netradičním způsobem tak chtějí pozvat na výstavu věnovanou době totality i sametové revoluce

A máte to polepený. Netradiční akcí zvou studenti plzeňských uměleckých škol na novou výstavu věnovanou totalitě a sametové revoluci. Na budovu bývalého Krajského výboru KSČ v Plzni vylepili desítky napodobenin plakátů, které tam visely před 30 lety.

„Tehdy jsme to dělali aktuálně podle toho, co bylo v novinách. Třeba to, aby lidi četli Pravdu, že píše pravdu,“ vybavil si hektickou listopadovou dobu Jiří Albrecht, tehdy student lékařské fakulty Karlovy univerzity v Plzni.

„Přes noc jsme měli službu na Lékařské fakultě na Pavláku, tam všichni měli fixu a psali na tabuli jeden slogan. Nějaké slogany lepili sem, anebo služba vyrazila na Lochotín a všechny auta to tam měly za stěračema. Polepili jsme uvnitř i tramvaje,“ zavzpomínal Jiří Albrecht.

Jenže jak to tehdy všechno skončí nemohl nikdo tušit a studenti měli strach. „Měli jsme hrst francouzských pasů, já jsem například měl bolivijský. Věděli jsme, že ta represe může přijít a někteří z nás s tím represivním aparátem měli rodinnou zkušenost. Když tě zabásnou, musíš se hlásit, když ne, bude se ptát Reuters nebo Hlas Ameriky estébáků kde jste nebo nejste. A párkrát se nám to hodilo. To byly věci, které se týkaly bezpečnosti. Přišla i nabídka britských vysokých škol, že když to nevyjde, můžeme tam dostudovat. To byla velká úleva, že bylo kam emigrovat,“ popsal jeden z tehdejších aktérů, lékař a nyní starosta plzeňského obvodu Radčice Roland Arias Anaje.

Téma je jasné: Listopad 1989

Netradiční výzdoba bývalé budovy Krajského výboru KSČ je vlastně pozvánkou na výstavu Listopad 1989 v Plzni. Plakáty vytvářeli studenti dvou plzeňských uměleckých škol podle dochovaných dobových podkladů kopie plakátů z roku 1989, na dalších ale zapojili i svou vlastní fantazii.

„Máme tu i jeden leták napsaný v azbuce. Takže myslím, že pochopili velmi dobře, o co nám vlastně jde. To byl i náš původní záměr. Chtěli jsme, aby nejen slepě opsali něco, co my jim poskytneme, ale aby se nad tím trošku zamysleli, a přemýšleli i nad tím, proč je tehdy studenti vylepili a proč to dělali v noci,“ řekla Lucie Kuníková ze Západočeského muzea.

Výstava s názvem „Listopad 1989 v Plzni aneb Na podzim padá listí a komunisti“ se veřejnosti otevře poprvé tento pátek 18. října.