Může být palmový olej zdrojem karcinogenů? Pozornost vyvolaly testy sušeného kojeneckého mléka
Posluchačka se dočetla na internetu, že palmový olej nebo výrobky z něj obsahují rakovinotvorné látky. Odhalit je měly testy potravin pro děti. Je důvod k obavám?
Pravděpodobně je řeč o látce, pro kterou se používá zkratka 3-MCPD a která patří do skupin tzv. chlorpropandiolů. Tato látka byla skutečně prokázána v průmyslově rafinovaných tucích (včetně palmového oleje), které se používají v potravinářském průmyslu. A společně s některými příbuznými sloučeninami byla prokázána například v některých sušených výrobcích po výživu batolat, což vyvolalo v několika zemích ostrou diskusi.
Zjištění italského spotřebitelského testu dětských mlék
Značnou pozornost vyvolaly testy sušeného kojeneckého mléka, které v roce 2016 zveřejnila italská spotřebitelská organizace Altroconsumo. Analýzy se tehdy zaměřily na obsah 3-MCPD a glycidyl esterů mastných kyselin (GE). Italský spotřebitelský test prokázal 3-MCPD ve všech 13 testovaných vzorcích dětské výživy a GE ve dvou. V případě 10 testovaných dětských mlék by podle spotřebitelské organizace došlo k překročení hodnoty doporučené dávky těchto látek.
Organizace Altroconsumo tehdy vyzvala výrobce dětské výživy, aby upustili od používání palmového oleje, protože při jeho rafinaci kontaminanty vznikají ve větším množství než v případě jiných tuků. Zároveň upozornila, že celoevropská legislativa doposud ošetřuje pouze výživové hodnoty dětských výživ, nikoli ale obsah těchto látek, které patří mezi podezřelé karcinogeny.
Český test batolecích mlék
V říjnu 2017 zveřejnil testy sušené batolecí výživy na českém trhu spotřebitelský časopis dTest. Součástí hodnocení 13 výrobků byl i obsah 3-MCPD, který se významně lišil. Zatímco dvě batolecí výživy obsahovaly jen zanedbatelné množství 3-MCPD a získaly hodnocení „velmi dobře“, 7 bylo hodnoceno „uspokojivě“ a 2 získalo známku „dostatečně“. Poslední 2 výrobky propadly, protože by podle propočtu dTestu došlo k překročení přijatelné denní dávky stanovené EFSA.
Přijatelný denní příjem překračují hlavně malé děti
Otázkami nebezpečnosti 3-MCPD se zabýval panel odborníků Evropského úřadu pro bezpečnosti potravin (EFSA). V roce 2016 na základě dosavadního vědeckého poznání stanovil přijatelný denní příjem 3-MCPD na 0,8 mikrogramu na kilogram hmotnosti za den. Na základě dostupných informací o obsahu této látky v evropských potravinách odborníci bohužel konstatovali, že u některých skupin obyvatel dochází k překračování dávky, kterou považují za přijatelnou. Jedná se hlavně o kojence, batolata a děti ve věku mezi jedním a deseti lety věku. Hlavně u malých dětí, které by dostávaly výhradně průmyslově vyráběnou batolecí výživu, by přijatelná dávka mohla být překročena i více než trojnásobně.
V jakých potravinách je nejvíce 3-MCPD?
Kromě batolecí výživy byly vysoké koncentrace 3-MCPD nalezeny také v rafinovaných rostlinných olejích (hlavně v palmovém), v margarínech, v sušenkách, smažených bramborových lupíncích a dalších pekařských výrobcích. Tyto typy průmyslově vyráběných potravin jsou také hlavním zdrojem 3-MCPD jak pro děti, tak pro dospělé.
Co jsou 3-MCPD a GE?
Jde o látky, které mohou vznikat při rafinaci rostlinných olejů za vyšších teplot a někdy se proto také označují jako „procesní kontaminanty“ rostlinných olejů a následně i potravin. Tyto látky je možné najít v řadě různých typů rostlinných olejů, ale v nejvyšších koncentracích byly prokázány při zpracování palmového oleje.
3-MCPD (3-monochlorpropan-1,2-diol) může vznikat také při hydrolýze bílkovin, například sójových, za pomoci chlorovaných látek jako kyselina chlorovodíková. V minulosti proto jeho vysoké koncentrace byly prokázány například v některých typech sójových omáček. Nedávno však tuto látku objevili odborníci také v některých papírových výrobcích, které přicházejí do styku s potravinami, jako jsou čajové sáčky, jednorázové kelímky na kávu nebo kontejnery na mléko. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) konstatovala, že existuje dostatek důkazů z pokusů na zvířatech o rakovinotvornosti 3-MCPD, a zařadila ho proto do skupiny 2B mezi možné karcinogeny pro člověka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...