Muzeum ve Stříbře zve na vánoční výstavu. Cukroví nejíst! Je ze sádry

30. listopad 2022 09:26, aktualizováno

Ve stříbrském muzeu mají novou výstavu, jmenuje se Zimní čas je tu zas a nainstalovali ji Jarmila Straková a Jiří Sauko.

Práci si autoři výstavy rozdělili, každý ozdobil nějaké stromečky. Zatímco Jarmila dává řetězy kolem stromečku dokola, Jiří je zase volně spouští od špičky svisle dolů. A co více, Jiří Sauko si své ozdoby umí také vyrobit, a to třeba z vaty, ze které si vytvaruje figurku, zpevní a domaluje.

Betlém i v životní velikosti

K Vánocům patří také betlémy, i ty ny výstavě uvidíte. Jeden je dokonce v životní velikosti, kdy jsou oblečeny výlohové figuríny. Krásné kostýmy ušil Jiří Sauko osobně. Jarmila Straková nezůstala pozadu. Vyrobila keramický betlém, který má tolik figurek, že zabírají pět metrů stolů. A další betlémy jsou pak poskládány kolem.

Výstavu doplňuje řada dalších zimních či vánočních dekorací. Například je zde k vidění několik strojanů na stromeček, včetně toho známého s trpaslíky, který vám připomene komedii Pelíšky. Jsou tu i saně, vláček s dárky, historické ozdoby z různých materiálů, louskáček a mnoho dalších věcí, které se k Vánocům přiřazují i v jiných státech. Například tradiční německá vánoční pyramida s vrtulí, která se točí stoupajícím teplem ze svíček a nahrazuje betlém. A nechybí cukroví, jen si na něm nepochutnáte, je totiž sádrové.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.