Na bankomaty v Plzeňském kraji útočí stále častěji zloději pomocí skimmingu

8. červenec 2013

V Plzeňském kraji přibývá případů takzvaného skimmingu, kdy lupiči instalují na bankomat čtečku platebních karet a kameru na zachycení PIN kódu. Kartu pak okopírují a získají přístup k cizímu bankovnímu účtu. Zatímco loni policie v kraji evidovala za celý rok 5 případů, letos za půl roku už jich je minimálně šest.

Posledního června zaútočil zloděj na bankomat v Plzni. „Kolem 14 hodin oznámil občan na tísňovou linku policie, že má podezření na umístění skimmovacího zařízení na jednom z bankomatů v městské části Bory v Plzni,“ informuje policejní mluvčí Hana Šteflová a doplňuje:

„Na místo okamžitě vyjela policie, která skutečně objevila nelegálně nainstalované zařízení určené k získávání dat o klientovi, jeho účtu a PIN kódu.“

Pokud má klient podezření, že bankomat upravili zloději, měl by kontaktovat v první řadě policii. Pokud klient z takového bankomatu už vybral peníze, měl by kontaktovat banku, která zablokuje platební kartu a řeší případné reklamace.

Opatrnost je na místě

„Při výběru z bankomatu si nejdříve prohlédněte bankomat, ale i okolí bankomatu, zda se zde nepohybují podezřelé osoby. Při uskutečnění transakce se nenechte ničím vyrušit a vždy ji dokončete. Svoji platební kartu si i během transakce hlídejte,“ doporučuje Šteflová a dodává:

„Při zadávání PIN kódu zakryjte klávesnici rukou. Máte-li podezření, že něco není v pořádku, transakci neprovádějte. A máte-li podezření, že se na bankomatu nachází skimmovací zařízení, ihned kontaktujte policii České republiky na telefonní lince 158 nebo na mezinárodní lince 112.“

Banky mají různá pravidla, jak se v takových případech chovají, je dobré si je dopředu zjistit. Jedna z bank například na svých webových stránkách píše, že kontaktuje všechny klienty, kteří si v tom daném období vybírali peníze, a preventivně jim blokuje karty. Pokud už peníze z účtu někdo ukradne, klient může tento výběr reklamovat, ale opět je potřeba znát pravidla a podmínky jednotlivých bank.

Aby bylo možné okopírovat platební kartu a ukrást peníze z účtu, potřebují podvodníci data z karty, a proto na štěrbinu, do které se karta vkládá, nasadí nějaký nástavec. Protože jsou zloději vynalézaví, často se tyto nástavce podobají těm, které tam v posledních letech instalují samy banky.

Bankomat (ilustrační foto)

Podvodníci ale potřebují i PIN kód a ten získají pomocí miniaturní kamery umístěné například v horní liště obrazovky bankomatu. Jsou to opravdu několikamilimetrové kamery. Používají i falešnou klávesnici, která je nasazená na té původní.

Lidé vědí, že se takové případy stávají, ale ne každý se u bankomatu chová tak, aby se nemohl stát obětí podvodníků.

„Dívám se, jestli na tom bankomatu není něco zvláštního nebo tak. Já chodím přímo do banky, tam to snad není, když je to vevnitř. Hlídám si, aby nebyl nikdo v blízkosti, ale úplně nezakrývám. Od té doby, co o tom vím, se výběru z bankomatů dost vyhýbám. Zakrývám rukou klávesnici a podívám se, jestli za mnou někdo nestojí, víc asi nemohu udělat,“ takový je souhrn z plzeňských ulic.

autor: lum
Spustit audio