Na boreliozu platí štětka

13. červen 2018
Štětka planá (Dipsacus fullonum)

Možná se to stalo i vám. Po přeléčení boreliozy antibiotiky jste byli nějaký čas bez problémů, ale potom se nemoc ozvala. Období klidu a potíží se u vás neustále střídají a lékaři nedovedou pomoci. Pomůže bylinka. Jmenuje se štětka lesní (Dipsacus sylvestris).

Jedná se o dvouletou bylinu, přesněji řečeno bodlák, který dorůstá do výšky až 2 m. Květenstvím je šešule s fialovými jazýčkovitými květy. Štětka udělá parádu na trvalkovém i bylinkovém záhonu, je to atraktivní bodlák. Velká usušená a obarvená plodenství rostliny se dávají do suchých vazeb.

Štětka zatočí s boreliozou

Ve známost štětka vešla právě díky účinnosti na lymskou boreliózu. A díky prof. Wolfu Dieterovi Storlovi, který si s její pomocí boreliozu vyléčil. Stejně jako řada dalších, co ho následovali, dlouhodobě nepociťuje žádné potíže. K léčbě se používá kořen, ve kterém je v prvním roce na podzim soustředěna veškerá síla rostliny.

Chcete zatočit s boreliózou? „Vykopejte několik jednoletých kořenů, nakrájejte je na malé kousky a strčte je na 3 týdny do sklenice se silným, alespoň 60%, alkoholem,“ radí pěstitelka bylin Štěpánka Janoutová. Výsledná tinktura se užívá po 1 lžičce 3x denně po dobu minimálně jednoho měsíce, po zbytek roku pak alespoň 1 až 2dny v měsíci 2x denně 10 kapek.

„Velmi prý pomáhá, když tuto léčbu kombinujete s tzv. hypertermickou terapií, kdy se alespoň každý třetí den naložíte do vany s tak horkou vodou, jakou jenom dokážete snést. Když horkou vodu snášíte špatně, je dobré alespoň bolavé, boreliozou postižené klouby nahřívat,“ říká bylinkářka.

Léčivá je celá rostlina

Drogou je také nať nebo v letních měsících druhým rokem celá rostlina. Je výborným antirevmatikem, močopudná, léčí žaludeční a dvanáctníkové vředy i jiné nemoci v zažívacím traktu.

V přírodě štětka roste v teplejších oblastech naší země, na světlých místech u vodních toků a rybníků, na pastvinách, u cest a na pustých místech. Je to rostlina medonosná. Množí se generativně nažkami, které zrají od konce srpna do podzimu, poměrně rychle vysemeňují a šíří se vodou, větrem a zažívacím ústrojím zvířat, zejména ptáků. Semenáčky se vyvíjejí začátkem podzimu, na jaře i během léta. Nažky mohou klíčit i několik let.

Štětku si můžete vypěstovat

Při pěstování na zahrádce štětka potřebuje slunné stanoviště, dostatek místa a spíše jílovitou půdu. Vysévá se nebo sází na jaře. Je velmi nenáročná, stačí ji jen zalévat a jinak se o sebe postará sama.

V kalíšcích listů kolem stonků štětky se zachycuje dešťová voda, kde se topí hmyz a štětka do sebe vstřebává živiny z něj. „Je to taková trošku masožravka,“ konstatuje Štěpánka Janoutová, „ve Francii tuto vodu přečišťují a používají jako luxusní pleťovou vodu.“

  • Hobby
  • Publicistika
  • borelióza
  • přírodní lékárna
  • štětka lesní
  • Dipsacus sylvestris