Na Borských polích místo sekaček spásají trávu ovce

13. září 2023 20:09, aktualizováno

V plzeňské průmyslové zóně Borská pole fungují místo sekaček na trávu ovce. Jako první je využila k tomuto účelu společnost Wacker-Chemie. Stádo ovcí vřesových spásá kopcovitou louku ve firemním areálu.

V průmyslové zóně Borská Pole fungují místo sekaček na trávu ovce

Deset ovcí a jednoho berana přivezl letos už podruhé majitel ekofarmy z nedalekého Vochova. „Dodat ovečky na takové místo není jen tak. Musím na příslušné úřady nahlásit, že se zde budou pohybovat, úřad pak přidělí číslo hospodářství a ještě je nutné obeznámit auditorskou firmu,“ popisuje farmář Radek Říha.

Kopcovitý terén s méně kvalitní pastvou je pro „vřesovky“, které hodnotnou pastvinu nevyžadují, plně vyhovující. „Ovečky sice pocházejí z rovinaté oblasti, ale spásají i Krkonoše. Toto jediné plemeno každé ráno vyběhne horské vrcholy ani se u toho nezapotí,“ říká Radek Říha. Ovce se nejen dostanou tam, kam běžná sekačka nemůže, ale trávníku navíc dodají i živiny a tím pomáhají půdě k tomu, aby byla schopná držet vláhu.

V průmyslové zóně Borská Pole fungují místo sekaček na trávu ovce

Firma Wacker-Chemie, jež si ovečky sjednává, se zabývá výrobou silikonů. Protože se věnuje chemickému průmyslu, chce svou činnost nějakým způsobem vyvážit a dlouhodobě podporuje ekologii a udržitelnost. „Pořídili jsme mimo jiné úly. Tady v okolí jsou travnaté plochy, daří se tu celé řadě rostlin a pro včelky to znamená ideální prostředí, v němž mohou sbírat pyl,“ uvádí Luce Hambergerová, asistentka ředitelky společnosti.

autoři: Veronika Krátká , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio