Na Čerchově začaly demoliční práce. Vstup pro veřejnost je zakázán

11. červenec 2021 18:10, aktualizováno

Přístup na nejvyšší vrchol Českého lesa bude od příštího týdne do konce července uzavřen. Na Čerchově se totiž v těchto dnech bourají bývalé vojenské objekty, které vlastní město Domažlice. Odvézt by se mělo 8 500 tun suti.

Vojenské budovy na Čerchově, které jsou zhruba třicet let opuštěné a chátrají, se v těchto dnech demolují. Během přípravných prací pracovníci stavební firmy ručně odstranili ze střech a stěn některých objektů azbestové desky a odvezli zhruba 90 tun azbestového odpadu. Demolovat se bude 10 objektů, ze kterých se podle odhadů odveze 8,5 tisíce tun suti.

Nyní se začalo s demolicí kotelny a garáží. Příští týden by se suť z těchto objektů měla předrtit. „Bagr budovu postupně rozebírá odshora dolů a demolované konstrukce třídí na dřevo, kovy, cihly a betonové konstrukce,“ uvedl stavební dozor Antonín Kavan. Na jedno nákladní auto se vejde například 20 tun železa. Řidiči by proto mohli denně odvézt až dvě fůry. „Na odvoz železa zde bude alespoň 8 takových souprav jako mám já – auto s vlekem,“ uvedl řidič Petr Ringes.

Do konce července přístup na Čerchov uzavřen

Vzhledem k tomu, že na vrchol hory vede jen jedna přístupová cesta a je potřeba odvést velké množství materiálu, bylo rozhodnuto, že pro veřejnost bude kvůli bezpečnosti přístup v době od 12. do 31. července úplně uzavřen.

Demolice vojenských objektů na Čerchově

Na místě budov by měla být po demolici jen ornice a zatravněná plocha. Zbyde zde jen bývalá vojenská rota, která by v budoucnu měla být zrekonstruována na horskou chatu, v níž vznikne restaurace, ubytování a muzeum historie Čerchova.

autoři: Martina Klímová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio