Na cestující v Plzeňském kraji čekají změny v jízdních řádech. Připomínkujte!

17. červenec 2021 09:15, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na trati z Plzně do Horažďovic dochází k největšímu nárůstu vlakových kilometrů. Všechny vlaky osobní dopravy budou vedeny novou jednotkou RegioPanter

Nové vlakové soupravy a také drobné úpravy odjezdů čekají od 12. prosince na cestující v Plzeňském kraji. Lidé se k těmto změnám mohou vyjadřovat.

Cestující se mohou už jen do 19. července obrátit na organizátora dopravy v regionu společnost POVED a sdělit své připomínky k vlakovým spojům. Na pasažéry totiž čekají od 12. prosince změny v jízdních řádech. Padla přání nočního spoje z Plzně do Nepomuku. To se však pravděpodobně splnit nepodaří. „Přišla nám připomínka ohledně zvýšení intenzity nočního provozu na trati mezi Plzní a Nepomukem, ale vzhledem k aktuálním finančním možnostem nemůže být noční vlak zaveden,“ uvedl dopravní a marketingový specialista Plzeňského kraje Martin Fencl.

V novém vlakovém řádu se zatím počítá jen s minimem změn

Oproti předešlým rokům se jízdní řády příliš měnit nebudou. Přesto jsou v něm velké nejasnosti, které souvisí převážně s avizovanou snahou šetřit na straně Středočeského kraje. Ohrožená je především trať Rakovník – Kralovice. Pokud odsud vlaky zmizí, POVED je nahradí autobusy. Dopravní obslužnost by se tedy zhoršit neměla.

Upozorňováno je však na jiný problém. „Bude to znamenat definitivní zánik vlakové tratě mezi Rakovníkem a Kralovicemi. Ta trať dopadne během několika let stejně jako úsek mezi Kralovicemi a Mladoticemi, kde vlak přestal jezdit zhruba před 20 lety,“ konstatoval starosta Kralovic Karel Popel. Plzeňský a Středočeský kraj budou ještě o trati Rakovník – Kralovice jednat. Jednou z možností je zachování alespoň víkendových spojů.

Nasazeno bude 11 nových vlakových souprav

Na trati mezi Berounem a Klatovy budou od 12. prosince nasazeny zcela nové soupravy, podobné těm, které jezdí mezi Plzní a Horažďovicemi. Cestující budou mít v nízkopodlažních vozech plný komfort včetně klimatizace.

autoři: Jan Markup , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio