Na D5 proběhla rozsáhlá policejní kontrola, odhaleni byli dva ilegální migranti

27. září 2023 21:12, aktualizováno

Dva cizince bez platného povolení k pobytu odhalili včera policisté při rozsáhlé kontrole na dálnici D5. Pokutovali také řadu přestupků.

Desítky policistů dohlížely v pondělí na dálnici D5. Při rozsáhlé dopravně-bezpečnostní akci kontrolovali poblíž hranic s Německem u Rozvadova nákladní auta, dodávky nebo autobusy. Zatímco dopravní policisty zajímalo dodržování pravidel silničního provozu, cizinecká policie se zaměřila na vyhledávání nelegálních migrantů. Počet lidí zajištěných v Plzeňském kraji bez platného povolení k pobytu totiž stoupá. Zatímco předloni jich policisté odhalili 48, loni už jich bylo 107.

Kontrola nelegálně převážených osob probíhala mimo jiné prostřednictvím měřicího přístroje, jenž detekuje tlukot srdce. Ten se používá především v případě velkých nákladních vozidel, která jsou zaplombovaná a policisté se nemohou hned podívat do nákladového prostoru. „Vyzveme řidiče, aby předložil doklady, necháme ho vystoupit. Ve voze se musí vypnout veškeré spotřebiče a poté se zavře. Následně po celé délce auta přiložíme čidla měřicího přístroje, takzvaného heartbeat detektoru, který odhalí, zda se uvnitř nachází nějaký živý organismus,“ popsal Petr Kaufner z cizinecké policie. V případě, že je první i druhé měření pozitivní, musí se zkontrolovat nákladový prostor vozidla.

Kromě cizinecké byla přítomná i dopravní policie. Ta se zaměřila především na dodržování rychlostních limitů na dálnici a předjíždění nákladních vozidel, ale zabývala se i ostatními přestupky jako jízdou pod vlivem alkoholu či nevěnování se řízení.

Celkem policie zkontrolovala 108 vozidel a 187 lidí. Dopravní policie odhalila 23 přestupků a uložila pokuty za víc než 15 tisíc korun. Cizinecká policie zajistila dva muže z Moldavska a Ukrajiny, kteří v Česku pobývali nelegálně.

autoři: Lukáš Milota , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio