Na hradě Švihov předvádějí své umění draví ptáci

10. červenec 2024 18:22

Na hradě Švihov si můžete prohlédnout dravce pěkně zblízka. Nabízejí tam sokolnické ukázky každý den kromě pondělí.

Patříte mezi obdivovatele dravých ptáků? Hrad Švihov na Klatovsku nabízí kromě běžných prohlídek také sokolnické ukázky, a to už čtvrtým rokem. „Při sokolnictví se využívá přirozených instinktů a predispozic dravců k lovu a člověk, sokolník, figuruje spíše jako pozorovatel a průvodce,“ popisuje místní sokolník Václav Šporer. V sokolnictví se využívá jen malé spektrum dravců, především jde o jestřáby, káňata Harrisovy, sokoly nebo orly skalní. Jejich potrava by měla být vždy velmi podobná tomu, čím se dravci živí ve volné přírodě, například pro orla skalního je to srnčí či liščí maso, pro sokolovitého dravce zase holub, pro káně myš nebo potkan.

Na Švihově najdeme sokolnickou expozici v hradních zahradách. „Budujeme zde jednu z největších expozic svého druhu v Čechách. Návštěvníci zde uvidí nejen největšího orla Evropy orla mořského, ale také nejsilnějšího z orlů – orla skalního – a nově i největšího orla světa – východního kamčatského,“ láká Václav Šporer.

Sokolnické ukázky na Švihově probíhají každý den v 11, 13 a 15 hodin. Jedinou výjimkou je pondělí, kdy je hrad pro veřejnost zavřený.

autoři: Kateřina Dobrovolná , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio