Na hradě Velhartice budou k vidění korunovační klenoty

23. září 2021 14:00, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Studie nového prohlídkového okruhu Šumavské klenotnice

Stát se na chvíli badatelem, zkoumat historické prameny a dokonce se dostat na místo, kde byly v 15. století ukryté korunovační klenoty. To vše nabídne nový prohlídkový okruh, který připravují na Velharticích. Hotový bude do dvou až tří let.

"Jedná se o okruh, který nazýváme Šumavskou klenotnicí, protože se zabývá tajným převozem a uložením korunovačních klenot v 15. století na hradě Velhartice. Celý okruh se bude odehrávat v hradních sklepeních. Je to část hradu, která je zatím návštěvníky nevyužívaná. Plánujeme zde udělat trochu netradiční prohlídku,“ popsal kastelán hradu Matěj Mejstřík.

Studie nového prohlídkového okruhu Šumavské klenotnice

V rámci nového prohlídkového okruhu budou představeny dochované listiny, artefakty a další historické skutečnosti. Zapojí se i sami návštěvníci. „Ti by se měli stát badateli a těmi, kteří zkoumají dostupné historické prameny. A sami si vytvoří názor na to, co se tady tenkrát stalo. Návštěvnický okruh by měl být pro skupinu maximálně 12 lidí, aby byla dobrá interakce mezi průvodcem a návštěvníky,“ doplnil Mejstřik.

Když se spojí staré s moderním

Nový návštěvnický okruh bude jako kulisu využívat nejen autentických prostor hradu, ale i audiovizuální techniku. "Hned na začátku prohlídky budeme chtít návštěvníka vtáhnout do pátrání po stopách tohoto příběhu. Vidíme v tom jeden z největších smyslů nové prohlídky, že představíme návštěvníkům ty metody, jakými historik archivář bádá, a jak vlastně může ty dílčí informace sestavit až do příběhu,“ uvedl Zdeněk Svoboda, předseda spolku Hrad, který se na tvorbě nového okruhu spolupodílí.

"Je to přesně to, co tady má prezentovat, a to je řemeslo historikovo, které není úplně jednoduché. Na Velharticích se totiž ta tradice drží od 15. století a drží se i v různých slovních interpretacích a pověstech. Historik se tak musí oprostit od tohoto druhotného nánosu a před sebou má listiny, které můžeme považovat za autentické, ale zároveň některé dokumenty byly zachovány jen v opise. Otázkou ale je, jestli je i ta kopie přesná. Takže je to opravdu detektivní práce,“ řekla historička Zlata Gersdorfová ze Západočeské univerzity v Plzni, která společně s kolegy zpracovávala archivní rešerši nového okruhu.

Faktem zůstává, že korunovační klenoty na hradě Velhartice skutečně byly a díky novému prohlídkovému okruhu se tam i znovu vrátí, i když možná přeci jen v trochu netradičním pojetí.

autoři: Jitka Englová , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio