Na jihu Plzeňska bojují s kůrovcem

31. leden 2019 15:15

Téměř 2500 kubíků dřeva napadeného kůrovcem vytěžili v minulém roce lesníci v okolí Blovic na jižním Plzeňsku. Letos by situace mohla být horší.

Domažlicko a Nepomucko patřily v minulém roce v Plzeňském kraji k nejpostiženějším oblastem kůrovcovou kalamitou. Lýkožrout smrkový je ale téměř všude. Pomohlo mu teplé a suché počasí a letos to má být podle předpovědí meteorologů a odborníků na lesní hospodářství ještě horší. Na další kalamitu se připravují i v Blovicích na jižním Plzeňsku, kde loni kůrovec výrazně poškodil několik míst.

Jedním z nich je Kamensko, kde stav popsal lesník Radek Šindelář. „Můžeme si všimnout takzvaných snubních komůrek, jelikož je kalamitní stav, tak jsou maximálně dva centimetry od sebe. Z té komůrky se larvička provrtává do stran,“ vysvětlil a dodal, že střídání teplot napomáhá tomu, aby se odlupovala kůra a lesníci tak odhalili další napadené stromy. Pomáhají jim také ptáci, kteří strom naklovou a odloupnou kůru.

Podle starosty Blovic Michala Hodka je kromě Kamenska další napadenou oblastí také Dubí nebo Hradišťský újezd. „Loni jsme museli vytěžit 2300 kubíků nakaženého dřeva, pro představu 2000 kubíků je běžný plán, který je tedy kvůli kůrovci překročen,“ uvedl. Prodat nakažené dřevo je podle něj stále složitější, cena je v podstatě rovna nákladům těžby, a tak část napadeného dřeva nabídlo město občanům za příznivou cenu jako otop.

Prevencí jsou lapače i pestrá skladba dřevin

Vzhledem k tomu, že kůrovcová kalamita má být podle předpovědí letos ještě horší, připravují lesníci na jihu Plzeňska několik opatření. „Rozmístíme více lapačů, celkem by jich mělo být 40, a budeme vyrábět otrávené lapáky ve formě poražených stromů, které potřeme chemickou látkou proti kůrovci,“ vysvětlil Radek Šindelář. Vykácená místa podle něj osázejí různými druhy dřevin. „Máme zákonem stanovené procento melioračních a zpevňujících dřevin. Jsou to listnáče, z jehličnanů je to jedle bělokorá, jedle obrovská někde i douglaska tisolistá. To je náš cíl, aby druhová skladba byla členitá,“ uzavřel s tím, že smrk je potřeba omezit, ale úplné vyloučení této dřeviny by znamenalo ekonomickou sebevraždu.

autoři: Jan Markup , Michaela Svobodová
Spustit audio