Na newyorskou čtvrť Queens se zřítilo dopravní letadlo.

Letadlo

Podle informací televizní stanice CNN jde o letoun společnosti American Airlines A-300. Stroj, na jehož palubě bylo 246 cestujících a devět členů posádky, se zřítil krátce po deváté hodině místního času, údajně krátce po startu z mezinárodního letiště Johna Fitgeralda Kennedyho.

Nad místem nehody stoupal hustý černý dým. V největším americkém městě byl vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti. V celé oblasti byla uzavřena všechna letiště. Podle americké federální agentury pro letectví zatím neexistují žádné náznaky toho, že by se jednalo o teroristický útok a havárie je vyšetřována jako nehoda.

Podle amerického Federálního úřadu pro vyšetřování došlo na palubě dopravního letadla k výbuchu. Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer na tiskové konferenci k havárii dopravního letounu v newyorské čtvrti Queensu uvedl, že americké vyšetřovací orgány nevylučují žádnou příčinu neštěstí, vycházejí však zatím z toho, že šlo o nehodu, nikoli o teroristický útok. Úřady podle něj nedostaly žádnou věrohodnou hrozbu před katastrofou, v komunikaci s letadlem nebylo až do zřícení zaznamenáno nic neobvyklého.

Český generální konzul v New Yorku Petr Gandalovič zatím stoprocentně nemůže potvrdit, že na palubě nebyl žádný občan České republiky.

Ministr vnitra Stanislav Gross svolal kvůli zřícení amerického letadla na obydlenou část New Yorku mimořádnou schůzi ústředního krizového štábu. Jednání začne v 21 hodin večer v pražské budově ministerstva vnitra. Zasedání zúženého krizového štábu se vedle Grosse zúčastní i ministři obrany a zahraničí Jaroslav Tvrdík a Jan Kavan, policejní prezident Jiří Kolář a šéfové zpravodajských služeb.