Na plzeňské hemato-onkologii je v databázi 300 dárců krevních destiček. Stav potřebují navýšit

7. červen 2022

Při léčbě pacientů ohrožených krvácivými komplikacemi jsou potřeba krevní destičky od dárců. Jedná se například o lidi trpící různými typy leukémií, podstupující chemoterapii nebo transplantaci kostní dřeně.

Jak se stát dárcem krevních destiček? Co obnáší jejich odběr? Nejen o tom v lékařské poradně mluví docent Daniel Lysák, zástupce primáře Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.

Na plzeňské hemato-onkologii mají v databázi asi 300 dárců krevních destiček, tento stav by bylo potřebat o stovku navýšit. Pacientů totiž mírně přibývá a léčba je náročnější.

autoři: Soňa Vaicenbacherová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...