Na Rokycansku vrcholí sklizeň jablek. Hitem jsou jablka červená

20. říjen 2020 15:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Úroda jablek v Sadech Vranov

Tento rok je úroda jablek podle sadařů téměř o polovinu menší, než se očekávalo. Na Rokycansku je nyní sklizeň v plném proudu. Česači pracují podle počasí.

Ještě pár týdnů potrvá na Rokycansku sklizeň jablečných sadů, která díky hezkému počasí začala o týden dříve než obvykle. Deště v minulých dnech ale česání jablek ze stromů zbrzdilo.

V Břasích česaná jablka prochází měrkami, které mají otvor velký 6,5 cm. „Pokud to jablíčko projde měrkou, přichází do dvojky kvality, pokud měrkou neprojde a je pěkné a bez kazů, dávám ho do jedničky,“ vysvětlila brigádnice Ivana Cajthamlová.

Důležité je dohlížet na kvalitu

Česání jablek není zcela jednoduché. Je zapotřebí dohlížet na kvalitu. Každé jablko musí mít stopku a musí se s ním zacházet opatrně, aby ve skladu nehnilo a vydrželo co nejdéle. Některá jablka na stromech v sadu v Břasích měla na sobě žlutý kožovitý pruh. Toto poškození bylo způsobeno mrazem, který jablka zasáhl na jaře.

Počet stromů, který za den česači zvládnou sklidit, závisí na počasí. „Jsem docela ráda za tuto práci, protože je bez lidí. V této době je pro mě bezpečná, jsem na vzduchu a mám pohyb,“ řekla paní Ivana Cajthamlová, která prý chodí domů ze sadů příjemně unavená.

Úroda v Břasích na Rokycansku bude letos mírně podprůměrná. „Jarní mráz nás docela dost decimoval, některé odrůdy to odnesly opravdu hodně ale jiných je standardně,“ oznámil majitel sadů Richard Schwarz.

Chutě lidí a poptávka po jablkách se mění. Bylo období, kdy vládla jablka Golden Delicious, nyní jsou hitem červená jablka. Čím červenější a chutnější, tím lepší. Ceny jablek chtějí letos sadaři z Rokycanska buď zachovat nebo z větší čísti snížit.

autoři: Martina Klímová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio