Na Rudolfově štole pracovalo deset týmů razičů najednou. Vodovodní tunel pod pražskou Letnou je dlouhý přes kilometr

20. červen 2024

Jak už název napovídá, vybudování prvního pražského tunelu inicioval v druhé polovině 16. století císař Rudolf II. Chtěl totiž, aby v Královské oboře vznikl rybník. Jenže, jak ho naplnit vodou?

Vltava měla v nejbližším okolí obory hladinu nízko a voda by se musela do rybníka čerpat. Proto bylo rozhodnuto prokopat pod letenskou skálou štolu, která vedla až nad Helmovský jez, který hladinu Vltavy zvedal víc než o metr.

Práce začaly roku 1584. Byli k nim přizváni odborníci z tehdejší Kutné hory. Ražba z jednoho konce skály na druhý by trvala moc dlouho, a proto stavebníci vyhloubili podél plánované trasy několik svislých šachet, ze kterých pak kutali na obě strany. Ve výsledku tak na štole široké 90 až 150 centimetrů pracovalo deset týmů razičů najednou. V roce 1593 bylo hotovo a císař se dočkal svého rybníka.

Vodovodní tunel pod Letnou dlouhý skoro 1100 metrů existuje dodnes a je technickou kulturní památkou.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.