Na Slovanech si lidé zabruslí na novém venkovním kluzišti

27. listopad 2023 12:05, aktualizováno

Na rybníku nebo řece si asi hned tak nezabruslíme. Milovníci tohoto sportu se ho ale naštěstí nemusí vzdát, a to díky kluzištím, která právě v těchto dnech zahajují provoz. Jedno úplně nové je v Plzni na Slovanech.

Venkovní kluziště ve Škoda sport parku

Kluziště, brusle, červené tváře, horký čaj v kelímku a poletující sníh. Tak by mohla vypadat scéna v nějakém romantickém filmu. Zažít ji ale můžeme i na vlastní kůži. Na několika místech v Plzeňském kraji totiž postupně zahajují provoz kluziště pod širým nebem a třeba ve Škoda sport parku v Plzni na Slovanech otevřeli jedno úplně nové. Jeho rozměry jsou 20x30 metrů a přístupné by mělo být až do března příštího roku.

Venkovní kluziště ve Škoda sport parku

„Máme samonosné rošty o rozměrech 2x4 metry. Na ně položíme rozvodný systém, jenž může připomínat podlahové topení. Používáme zamrazovací mantinely s patkou, která se nekotví do pevného pokladu, nýbrž zamrzá do ledu. Při současné výšce ledu zhruba 6 centimetrů je použito asi 7 tisíc litrů zamrzlé vody,“ popisuje technické parametry kluziště jednatel společnosti, která ho postavila, Václav Pešír.

Jak prozrazuje starosta druhého městského obvodu Lumír Aschenbrenner, náklady na provoz kluziště se pohybují kolem 2 milionů korun, přičemž velkou část tvoří elektrická energie. Tu kluziště čerpá z blízké vodárny.

Kromě bruslení i odpočinek

Atrakce bude veřejnosti k dispozici každý den za drobné vstupné, přičemž děti v závislosti na věku mají vstup buď zlevněný, nebo zcela zdarma. Kluziště si budou moci pronajmout také firmy. V areálu nechybí půjčovna a broušení bruslí, občerstvení a vyhřívaný stan s lehátky na odpočinek. Brzy přibyde také čtyřmetrový vánoční strom.

Kromě Slovan si lidé v Plzni mohou jít zabruslit i na kluziště za Plazou. Co se týče dalších měst v kraji, kluziště s umělohmotnou plochou se otevírá ve Zbirohu či v Nýřanech, s ledovou plochou zase v Nýrsku nebo ve Stříbře.

autoři: Jitka Englová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio