Na Tachovsku se báli o nejmohutnější borovici

6. červen 2022 09:59, aktualizováno

Bouřky v našem regionu jsou velkým strašákem, často utrpí nejen obydlí, ale velké škody napáchají i v přírodě, kde dochází k polomům a vývratům vzrostlých stromů. Na Tachovsku se vylekali, rozlétla se tam totiž zpráva, že padla nejmohutnější borovice Česka u obce Lom.

Tato borovice je od roku 2009 památným stromem. Obvod kmene měří pět metrů, tyčí se to zhruba třináctimetrové výše a její stáří se odhaduje na 170 let. Ačkoliv je mohutný kmen už dosti narušen, přesto má borovice prvenství - je nejmohutnější v ČR.

Na malém ostrůvku zeleně uprostřed pole asi 300 metrů od Lomu je několik stromů. A na místě opravdu leží jedna zlomená borovice, ale naštěstí nejde o tu nejvzácnější, ta roste o deset metrů dále, více skrytá v hloubi remízku. Průvodce Tachovskem Antonín Hříbal projevil radost. "Opravdu jsem věřil zprávám, že ji bouře zničila. Ale šlo jen o špatnou informaci, padla borovice vedle, která byla také velmi zajímavá a vzrostlá. Jsem rád, že se zpráva nepotvrdila, chodím se sem na ni dívat řadu let," uvedl Antonín Hříbal.

Borovice odolává zřejmě kvůli pozici

Lomský památný strom má zřejmě štěstí, že je skryt mezi dalšími stromy, má velmi mohutný kmen a poměrně řídkou korunu. To v součtu znamená, že se do ní poryv větru tolik neopře a jen tak ji nevyvrátí. Přesto byla před pár lety už vlivem počasí poškozená. Tehdy přišla o jednu silnou větev. Jak dlouho asi borovice vydrží, to se těžko odhadne, stářím pomalu vysychá. Zatím je tento republikový unikát skvostem Tachovska. Ale ne jediným. Region se pyšní ještě osmi unikátními alejemi, ve kterých je celkem chráněno 1379 stromů, což je republikové prvenství.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio