Na večerní prohlídce Světců se setkáte s generálem Windischgrätzem i hejkalem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Do doby dávno minulé se můžou zájemci vypravit v pátek ve Světcích u Tachova. V rámci večerních prohlídek se podívají do let, kdy se tam stavěl paulánský klášter a setkají se prý dokonce i s generálem Alfrédem I. Windischgrätzem

Do doby dávno minulé se můžou zájemci vypravit ve Světcích u Tachova. V rámci dnešních večerních prohlídek se podívají do let, kdy se tam stavěl paulánský klášter a setkají se prý dokonce i s generálem Alfrédem I. Windischgrätzem.

Průvodcem bude kastelán tachovského zámku Pavel Voltr, který připomene dávné pověsti o vzniku osady Světce, připomene čtrnáct svatých pomocníků a výstavbu paulánského kláštera. Upozorní také na smělé plány generála Alfréda I. Windischgrätze. A návštěvníci se dokonce potkají i se samotným Hejkalem světeckým, který má v místě trvalé bydliště.

Kromě osady Světce si lidé prohlédnou samozřejmě i proslulou jízdárnu. Půjde o prohlídky ve skupinách. V jedné skupině může být maximálně 50 návštěvníků. Start je přímo u vchodu jízdárny každou hodinu, při čemž první skupina odchází v 17 hodin a poslední skupina pak v 21 hodin.

Světce jsou největší českou jízdárnou a druhou největší jízdárnou ve střední Evropě, hned po Španělské dvorní jízdárně ve Vídni. Stavba byla dokončena roku 1861. Jízdárna měla v suterénu kovárnu, sklady, uhelnu, byt kováře a prostory pro odvoz hnoje. V patrech se nacházely lóže, ochozy a obytné pokoje. V Jízdárně bylo možno ustájit 24 koní. Nejkrásnější místností je knížecí lóže, která nabízí jeden z nejhezčích výhledů do jízdárenské haly. Po roce 1945 přešly majetky Windischgrätzů na stát. Neudržovaný objekt začal pustnout a v roce 1981 doporučen k demolici. Naštěstí po změně režimu získalo objekt město Tachov a začalo se rekonstruovat. Ačkoliv není rekonstrukce ještě zcela dokončena, probíhají zde pravidelné prohlídky, koncerty a podobně.

Vstupenky se prodávají v Infocentru na tachovském náměstí za padesát korun, infocentrum je otevřené pouze od 8 do 16 hodin. Pořadatelé doporučují vzít si s sebou baterky, nepromokavé oblečení nebo pláštěnky či deštníky.