Nabídněte čmelákům čmelín a přilákejte je dostatkem potravy

Čmeláci jsou vedle včel dalším významným opylovačem. Na zahrádku je přivedou medonosné rostliny s květy plnými nektaru. Podle včelaře Michala Černého jim můžeme připravit i bydlení, tzv. čmelín.

Jak pěstovat salát ze semínek i ze zakoupených sazenic, radí Silvie Hašlová z komunitní zahrady Pěstírna DEPO Plzeň. Před výkyvy počasí a před škůdci můžeme jarní salát ochránit bílou netkanou textilií.

Největší škody na trávnících letos v zimě způsobila plíseň sněžná. O regeneraci poškozeného trávníku hovoří Josef Vačkář, instruktor Českého zahrádkářského svazu.

Hloh je známý jako léčivka pro srdce. Na zahrádce hlohové keře mohou posloužit jako živý plot. Hloh se ale dobře vyjímá také jako solitéra. Pěstování i léčivé účinky hlohu přibližuje bylinkářka a farmářka Štěpánka Janoutová.

Beton je materiálem, který získává na oblibě a v současné době se využívá jak v exteriérech, tak v interiérech. Sochy z betonu vyrábí ve Starém Sedlišti u Tachova pan Zdeněk Civín. Postup si od něj nechala vysvětlit Martina Sihelská.

Roky ve výloze. Sonda do aranžování výkladních skříní v Československu 1955 až 1989 – to je název nové výstavy v Retro muzeu v Chebu. Virtuálně si ji můžete prohlédnout na jeho internetových stránkách. Pokud vás výstava zaujme a bude možné ji navštívit osobně, máte čas zavítat do chebského Retro muzea do 5. září.

Kalichovka zvonečková je drobná houba, kterou ale navzdory tomu na svých jarních procházkách určitě nepřehlédneme. Popisuje ji Zdeněk Hájek, předseda Mykologického klubu Plzeň. 

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová