Najdete ji? Tajemná skála Baba se ukrývá nad řekou Úslavou

29. listopad 2019

Musíte pořádně hledat. Jsou místa, ke kterým totiž dodnes nevedou turistické trasy, i když stojí za vidění a pyšní se i nějakým tím nej. Jedním takovým ukrytým kouskem přírody je i skála jménem Baba nad řekou Úslavou na Plzeňsku.

Podle mnohých se jedná o vůbec nejhezčí skálu nad řekou. Zároveň jde zcela bezpečně o nejvyšší skalní masiv široko daleko. Měří přes 50 metrů a její obnažená část má něco přes 20 metrů.

Na první pohled vás zaujme barva skály. Je temně černá. Je to díky hornině zvané buližník. Jde o vyvřelou podmořskou lávu, která se tu po miliony let udržela díky svojí houževnatosti a tvrdosti.

Místy už skálu pokryly lyšejníky

Skále se odpradávna říká Baba. Asi proto, že její tvar připomíná shrbenou stařenu. Někdo v ní také vidí třeba hlavu hrdého orla, ale určitě vás napadne i jiné připodobnění.

Majestát nad řekou Úslavou

Skálu a celý pravý břeh Úslavy obklopuje listnatý les převážně s duby. Zblízka si všimnete mohutných puklin ve skále i úžasné symbiózy živého s neživým. Na skále se daří borůvčí a lišejníkům, ale také třeba různě pokrouceným borovicím a břízám.

Stromy dodávají už tak bizarní „shrbené babě“ na ještě větší tajemnosti. Na strmém svahu dolů k řece je vidět hodně kamenů, které byly kdysi součástí skalního masivu.

Skála se tyčí nad klikatící se řekou Úslavou v údolí. A výhled do okolí je úžasný. Vidět jsou třeba nedaleké Blovice nebo na protějším kopci zřícenina hradu Vlčtejn. Na samotnou skálu si asi troufnou jen ti neodvážnější. Dokládají to i skoby na několika místech. Baba prý bývá oblíbeným místem horolezců.

Kudy k Babě? Nejlépe se sem dostanete od východu z nedaleké obce Zdemyslice. Z ní se vydáte pěšky polní cestou a lesem do kopce. Cesta ke skále není značená, ale určitě budete mít štěstí. Znatelná je vyšlapaná pěšina.  

autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...